سفارش تبلیغ
صبا
1 2 >

عامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران عدم وابستگی به کشورهای قدرتمند دنیا بود  جدید

حجت‌الاسلام آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی ایران عدم وابستگی به کشورهای قدرتمند دنیا بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم در آئین راهپیمایی 22 بهمن در جمع مردم اردبیل اظهار داشت: یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی ایران عدم وابستگی به کشورهای قدرتمند دنیا بود که در مقابل تمامی نقشه‌ها و توطئه‌های  استکبار جهانی ایستادند و این انقلاب به ثمر نشست.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) نقش ارزنده و قابل توجهی در پیروزی انقلاب داشت، تصریح کرد: امام راحل با مدیریت و رهبری شایسته خود در زمان انقلاب دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی را به ارمغان آورد و این پیروزی ایران اسلامی دنیا را متحیر کرد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش یکی دیگر از ویژگی‌های بارز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مردمی بودن این انقلاب دانست و گفت:‌ مردم ایران با ولایتمداری و بصیرت چه بعد از انقلاب و چه قبل از انقلاب در عرصه‌های حساس همیشه پیشگام بودند و این پیروزی بزرگ با مشارکت ملت ایران رقم خورد.

آل‌هاشم بیان کرد: در پیروزی انقلاب اسلامی ایران 3 مرکز مهم مسجد، حوزه و دانشگاه نقش اساسی داشتند و این 3 مرکز همیشه در صحنه‌های حساس کشور پیشگام بوده و نقش ارزنده‌ای در صحنه‌های سرنوشت‌ساز کشور ایفا کردند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش افزود:‌ با وجود اینکه هنوز 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد ولی هنوز علل و عوامل اصلی پیروزی انقلاب در دنیا برای همگان مطرح نشده است.

وی اظهار کرد: بسیاری از دشمنان و استکبار جهانی در صدد ترویج فرهنگ غرب در ایران هستند که مردم ایران در این زمینه همیشه هوشیار بوده و با بصیرت و ولایتمداری تمامی نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کنند.

حجت‌الاسلام آل هاشم بیان کرد: یکی ازویژگی‌های برجسته انقلاب اسلامی ایران فرهنگی بودن این انقلاب است و این به معنایی نبوده که مباحث سیاسی و اقتصادی نفی می‌شود بلکه مهم‌ترین ویژگی این انقلاب وجود معنویت و اخلاق و در واقع فرهنگی بودن آن است.

وی افزود: پیوند دین و سیاست در انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست که در این رابطه امام خمینی(ره) فرموده است دین از سیاست جداشدنی نیست و ما امروز پس از گذشت 37 سال انقلاب اسلامی ایران شاهد این موضوع هستیم که یک نظام دینی و اسلامی در کشور حاکم است.

رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را پس از پیروزی انقلاب می‌توانیم در دو بعد مادی و معنوی تعریف کنیم که از جمله دستاوردهای مادی این انقلاب اسلامی توسعه اقتصادی و فناوری و دست‌یابی به تکنولوژی‌های برتر است.

آل‌هاشم تصریح کرد: از دستاوردهای معنوی انقلاب جمهوری اسلامی ایران احیای دین مقدس اسلام در ایران بود که این کار با هدایت و رهنمودهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) و نیز پشتیبانی مردم و جوانان از ولی فقیه و رهبر خود به دست آمده است و امروز نیز شاهد این موضوع هستیم که انقلاب ایران در مسیر معنویت حرکت می‌کند.

وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران امروز پس از گذشت سالیان متوالی از پیروزی شکوهمند خود هیچ گونه وابستگی به غرب نداشته و با تکیه بر توان خود به کشوری قدرتمند تبدیل شده است که شاهد این موضوع هستیم انقلاب اسلامی ایران به سایر کشورهای منطقه نیز صادر شده و کشورهای منطقه از انقلاب ایران الگو گرفته‌اند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دلیل آمادگی و توان بالای نیروهای مسلح کشور به فکر راه‌های نفوذ افتاده‌اند و بعد از موفقیت ایران در برجام تلاش می‌کنند که با راه‌های مختلف نفوذ با نظام جمهوری اسلامی ایران مقابله کنند.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم افزود: بیش‌تر هجمه‌های نفوذ دشمنان در بعد فرهنگی رخ می‌دهد و باید بصیرت خودمان را افزایش دهیم و امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به همدلی، وحدت و انسجام داریم.

وی تصریح کرد: راهپیمایی 22 بهمن و حضور گسترده مردم دراین راهپیمایی نشان دهنده این است که مردم جمهوری اسلامی ایران همیشه از انقلاب خود دفاع می‌کنند و بار دیگر مردم با حضور گسترده خود در پای صندوق‌های رای اعتماد خود به نظام جمهوری اسلامی ایران را به سراسر دنیا اثبات می‌کنند.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

شمخانی: جمهوریخواهان پیام دادند جدید

علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در جریان مذاکره تبادل زندانیان، رقبای جمهوری‌خواه دولت فعلی آمریکا که مدعی انسان‌دوستی و حقوق بشرند، به ما پیام دادند که این افراد را تا انتخابات ریاست جمهوری آزاد نکنید اما ما بر اساس اراده مستقل خود عمل کردیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه سفر خود به استان یزد، صبح امروز (پنج‌شنبه) ضمن حضور در جمع راهپیمایان یوم‌الله 22 بهمن به ایراد سخنرانی پرداخت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به گذشت 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی که در نتیجه تبعیت مردم از امام خمینی(ره) حاصل شد، اظهار داشت: این انقلاب نه تنها برای سقوط رژیم مستبد پهلوی بلکه به‌منظور استقرار جمهوری اسلامی ایران بود و این نظام مبتنی بر مردم به الگویی قدرتمند در سطح ملت‌های جهان مبدل گردید.

شمخانی حماسه‌های حضور مردم در سال جاری از جمله در روز بزرگداشت روز قدس، عزاداری روزهای تاسوعا، عاشورا و  22 بهمن را نمادهایی از بیعت با انقلاب دانست و افزود: این مراسم گسترده با پشتوانه مردمی تا انتخابات نیز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: علی رغم دشمنی‌های فراوان و تلاش آنها برای مقابله با مسیر انقلاب اسلامی و بازگرداندن آن به مدار گذشته، ایران تبدیل به الگویی در منطقه و جهان شده و این انقلاب نیز تا زمان رسیدن به صاحب اصلی آن و مقصود نهایی که در آرمان‌های امام‌خمینی(ره) بیان گردیده استمرار خواهد داشت.

امیر دریابان شمخانی مسیرهای مقابله دشمنان با استقلال کشور را از درون با استحاله و از بیرون با مقابله سخت و نرم دانست و خاطر نشان کرد: مأیوس‌سازی مردم از پیشرفت‌ها و دستاوردهای نظامی و مستهلک‌سازی توان سازندگی و پیش‌برندگی آن همچنان در دستور کار بدخواهان کشور قرار دارد.

علی شمخانی گفت: دشمنان هر چند توانستند مشکلاتی ایجاد کنند، اما جمهوری اسلامی ایران آب دیده‌تر گردید و همچنان استوار به عنوان ملجأ و مدافع مظلومان و امت اسلامی باقی است.

نماینده مقام معظم رهبری حضور نیروهای ارزشی و برخاسته از دل مردم در مسئولیت را دژی محکم دانست که موجب قدرت‌یابی در حوزه‌های دفاعی، امنیتی و سیاسی بوده است.

وی افزود: در حوزه‌هایی مانند اقتصاد نیز بایستی بتوانیم همپای دیگر عرصه‌ها  قدرتمند باشیم تا در مقابل فشارها و تحریم‌ها محکم‌تر ایستادگی کنیم و موجب مأیوسی دشمنان شویم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با مقایسه شرایط ایران دیروز، ایران امروز و فردا با ارائه شاخص‌ها و مؤلفه های لیاقت و اقتدار به بیان جایگاه و نقش حکومت، مردم، دین، نقش‌آفرینی در منطقه و جهان و عرصه اقتصادی در این سه دوران پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه در ایران گذشته هیچ نوع انتخابات واقعی وجود نداشت و حکومت موروثی و مادام‌العمر بود گفت: جای خالی مردم در تعیین سرنوشت خود موجب فاصله مردم از حاکمیت و بی‌اعتمادی به رژیم سابق گردیده بود.

شمخانی افزود: در زمینه دین‌داری نیز رژیم گذشته با حمله مستمر به اعتقادات مردم و تضعیف ارزش‌ها و باورهای دینی و ملی سعی در تاریخ‌سازی و جعل ارزش‌های نامأنوس برای جامعه داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح شرایط ایران گذشته در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی به ژاندارم و مهره شطرنج بودن رژیم گذشته برای تأمین منافع قدرت‌های بزرگ اشاره داشت و تصریح کرد: ساواک عامل تثبیت حکومت به جای مردم بود.

وی وضعیت اسفناک اقتصادی مردم و فقر و بی سوادی گسترده را نیز واقعیتی دیگر از ایران گذشته دانست که به‌دلیل فاصله گسترده طبقاتی و اشرافیت دربار و زمامداران و بی‌توجهی به معیشت مردم رخ داده بود.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه به تشریح وضعیت ایران امروز پرداخت و خاطر نشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران مقتدرترین، باثبات‌ترین و مستقل‌ترین نظام در باور  مردم در داخل، ملت‌ها و کشورهای منطقه و سطح جهان است و این تصویر نیز تبلیغاتی و اهدایی منابع قدرت جهانی نیست، بلکه ناشی از اتصال به پشتوانه مردمی است.

وی انتخابات پیش رو در اسفند ماه را در زمره مردمی‌ترین انواع انتخابات دانست و تصریح کرد: هم انتخابات خبرگان که پشتوانه نهاد رهبری  با واسطه رأی مردم است و هم انتخاب نمایندگان مجلسی که در رأس امور است حائز اهمیت هستند و با مشارکت مردم در سلامت، امنیت، مشارکت در عین رقابت برگزار خواهد شد.

رئیس سابق مرکز راهبردی دفاعی نیروهای مسلح، دین و پایبندی به آموزه‌های الهی را وجه ممیزه ایران دانست و آن را عامل قدرت نرم و نفوذ معنوی جهانی کشور توصیف کرد.

شمخانی همچنین ایران را  قدرت منطقه‌ای با ثبات در  محیط پیرامونی پرآشوب عنوان کرد و افزود: امروز بدون نظر و نقش ایران معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی قابل حل نیست و در زمینه مقابله با تروریسم ایفاگر نقشی کلیدی و محوری است.

دریابان شمخانی خاطرنشان ساخت: هرچند تلاش‌های فراوانی توسط دشمنان صورت گرفت تا این ثبات از بین برود، ولی به‌دلیل پیوستگی مردم این امر محقق نشده و نخواهد شد.

وی با مقایسه اقتدار کشور در دوره جمهوری اسلامی با جایگاه ذلت‌بار حکومت پهلوی که به قانون کاپیتولاسیون تن داده بود تاکید کرد: در موضوع مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا نشان دادیم که تحت تأثیر هیچ نوع فشار یا جریان‌سازی داخلی و خارجی قرار نمی‌گیریم و با جاسوسان و نفوذی‌ها به شدت مقابله خواهیم کرد.

وزیر پیشین دفاع کشورمان گفت: این اقدام ایران ناشی از رویکرد انسان‌دوستانه و درخواست‌های خانواده‌های آنان و مبتنی بر تأمین منافع کشور و آزادی هم‌میهنانمان در آمریکا صورت گرفت.

وی ادامه داد: در جریان گفتگو برای تبادل زندانیان، رقبای جمهوری‌خواه دولت فعلی آمریکا که مدعی انسان‌دوستی و حقوق بشر هستند به ما پیام دادند که این افراد را آزاد نکنید و این روند را تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تأخیر بیندازید، اما ما بر اساس اراده مستقل خود روند را به پیش بردیم.

سخنران مراسم 22 بهمن یزد عرصه اقتصادی را حوزه مغفول نیروهای انقلابی عنوان کرد و گفت: ضمن اینکه تحریم‌ها و تخریب‌های فیزیکی ناشی از جنگ مشکلاتی را ایجاد کردند، اما توفیقات فراوانی نیز در موضوعاتی مانند سد سازی، صنعت هسته‌ای، نانو فناوری، دستیابی به فناوری‌های فضایی و خودکفایی در بسیاری زمینه‌ها را به برکت انقلاب اسلامی و فعالیت‌های مردمی داشته‌ایم.

وی نقش دانشجویان و جوانان را در عرصه فناوری و اقتصادی مهم دانست و افزود: کثرت دانشجویان در مقایسه با قبل از انقلاب، محو بی‌سوادی و تولید 90درصدی محصولات کشاورزی که قبل از انقلاب وارد می‌شد در زمره دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در بخش سوم سخنرانی خود به تشریح مسیر راه ایران فردا پرداخت و با تشریح اولویت رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تاکید کرد: از فرصت رفع تحریم‌ها باید به‌خوبی استفاده شود تا زیرساخت‌های لازم برای عبور از وضعیت فعلی فراهم شود و در این راستای بایستی از دولت برای حل این چالش‌ها حمایت به عمل آورد.

وی ایران فردا را کشوری توسعه‌یافته در طراز اول منطقه بر اساس سند چشم‌انداز توصیف کرد و اذعان داشت: با وحدت و انسجام و جهت‌دهی تلاش‌ها در مسیر اقتصاد مقاومتی این شرایط به سهولت قابل تحقق است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تقدیر از حضور مردم در این مراسم پرشکوه، مردم یزد را الگویی پیشتاز در مسیر اقتصاد مقاومتی دانست و عنوان داشت: این فرهنگ اقتصادی و روحیه مؤمنانه و دینی بایستی در سراسر کشور نیز پیاده‌سازی شود.

نماینده مقام معظم رهبری با برشماری فرصت‌هایی که شرایط جهانی، منطقه‌ای و پیرامونی و روندهای جهانی در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داده است، ایران فردا را ایران امید، توسعه، مقتدر و حلال مشکلات معیشتی و اقتصاد مقاومتی دانست.

انتهای پیام/


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

حجت‌الاسلام سعیدی: مجلس خبرگانی تشکیل شود که در برابر جدید

حجت الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران گفت: ما نیاز به مجلس خبرگانی قوی داریم که با شناسایی جریان واپس‌گرا و غرب‌گرا، با آمریکا مبارزه کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی ظهر امروز در جمع راهپیمایان 22 بهمن این شهرستان، با اشاره به انتخابات 7 اسفندماه اظهار داشت: در چارچوب اصول مسائل هسته‌ای را دنبال می‌کنیم اما باید محکم در برابر زیاده‌خواهی آمریکا بیاستیم و اگر این را می‌خواهیم نیازمند مجلسی انقلابی هستیم.

وی افزود: اگر بخواهیم انقلاب پایدار بماند، مجلسی قوی نیاز داریم و اگر دولت می‌خواهد برجام را با قدرت به انجام برساند، مجلس قوی می‌خواهد که به دولت کمک کند تا آمریکا نتواند نیرنگ کرده و برجام را نقض کند.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران تصریح کرد: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی همان‌گونه که تا امروز پایدار و استوار است، در تداوم آن نیز پایدار باقی بماند، نیازمند الزاماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سعیدی گفت: در دوره‌های گذشته ملت‌ها و امت‌هایی درخشیده و به قدرت رسیدند اما پس از مدتی زمینه نزول و افول آن‌ها فراهم و انقلاب آنان ضایع شد و تنها اسمی از آن‌ها در تاریخ ماند، این درحالی است که انقلاب اسلامی ایران پس از 37 سال از گذشت آن و با وجود هزاران توطئه و دسیسه، همه خطرات را از سر خود رفع کرده است.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: اگر ملتی یادش برود برای چه انقلاب کرده الزامات بقای انقلاب را فراموش کرده است. در انقلاب شوروی نیز سقوط آن در زمانی بود که مردم الزامات و شعارهای انقلابی را فراموش کردند.

وی با اشاره به دلایل سقوط شوروی گفت: مردم شوروی‌‌ همان مردمی بودند که مرگ بر نظام سرمایه‌داری می‌گفتند، پس از استالین و لنین، خروشچف بر سر کار آمد و اعلام کرد با آمریکا به توازن قوا رسیده‌اند و قصد مذاکره با آمریکا را دارند و به تئوری همزیستی مسالمت‌آمیز با آمریکا رسید.

سعیدی در ادامه سخنانش با تاکید براینکه باید جریانات غرب‌گرا را از موضوعات هسته‌ای جدا کنیم، اظهار داشت: جریان غرب‌گرا که از زمان بازرگان و میرحسین موسوی فعال شدند، در فتنه 88 دورهم جمع شدند تا غرب‌گرایی را زنده کنند. کسانی که در برابر آن ایستادند، امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری بودند.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ادامه داد: آمریکا به‌دنبال این است که با چهار راهبرد، تهدید نظامی، نیمه‌سخت و آشوب، تحریم و تعامل، انقلاب را از بین ببرد. در تعامل هدف این نیست که موضوع هسته‌ای را حل کند بلکه آمریکا به‌دنبال زیاده‌خواهی است، امروز قدرت ما به علت ایستادگی در برابر آمریکا است.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: فراموش‌کردن اهداف انقلاب، گره‌زدن قدرت و منافع ملی به منافع غرب، احساس عدم کارآیی در برابر دشمن و عدم توجه به صحنه‌های رقابت و صف‌بندی‌ها سبب می‌شود تا از الزامات انقلاب دور شویم.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

احتمال امضای قرارداد خرید جنگنده سوخو30 از روسیه جدید

جنگنده سوخو 30

در جریان سفر وزیر دفاع به روسیه در هفته آتی احتمالاً قرارداد خرید جنگنده سوخو30 از این کشور به امضای طرفین می‌رسد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده راهی مسکو می‌شود تا در خصوص روابط دوجانبه و خرید تجهیزات دفاعی از این کشور با مسئولان عالی روس، مذاکره و گفت‌و‌گو کند.

یکی از مهمترین موضوعات در روابط ایران و روسیه که وزیر دفاع اخیراً آن را علنی کرد، موضوع خرید جنگنده سوخو30 از کشور روسیه است. سردار دهقان در این باره گفته بود: امروز نیاز داریم توجه جدی به نیروی هوایی و جنگنده‌ها شود و هواپیمایی که متخصصان در ستادکل اعلام کردند، هواپیمای سوخوی روسی بود که آن را مطرح کردیم و علاقمندیم در ساخت و تولید اقلام مورد نیاز شراکت و همکاری داشته باشیم.

وزیر دفاع  همچنین تأکید کرده بود: "در حال حرکت به‌سمت انعقاد قرارداد خرید جنگنده سوخو30 از روسیه هستیم".

حالا چند روز پس از این سخنان مهم وزیر دفاع، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داده است: ممکن است در جریان بازدید حسین دهقان وزیر دفاع ایران از مسکو در روزهای 15 و 16 فوریه [26 و 27 بهمن ماه]، قرارداد تحویل هواپیماهای جنگنده سوخو30 به تهران را امضا کند.

وزیر دفاع قرار است که در این سفر با ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهور، دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر و سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه دیدار کند.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

سردار سلامی: موشک‌هایمان آماده است جدید

سردار سلامی

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران تأکید کرد: پهپادها، رادارها، ماهواره‌ها و همه موشک‌ها در برابر دشمنان آماده است تا منافع آنها را در صورت ارتکاب اشتباه به آتش بکشد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، سردار حسین سلامی در جمع راهپیمایان یوم‌الله 22 بهمن تبریز، با اشاره به اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی، عزت، اقتدار و حاکمیت ارزش‌های الهی و بازیابی اقتدار اسلام میسر شد، اظهار داشت: همراهی مردم در این چندین سال نه‌تنها کاهش نیافت، بلکه روز به روز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه حضور در جمع مردم آذربایجان، یک فضیلت و شرف است، افزود: تبریز نگین درخشان و پرچم‌دار انقلاب اسلامی است که همواره آفرینش‌گر حرکت‌های بزرگی مانند 29 بهمن 56 است که رژیم را غافلگیر کرد و با دادن انرژی به مردم، به همه شهرهای کشور تسرّی بخشید.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، نمونه دیگر پیشتازی تبریز در عرصه‌های انقلاب را، حضور گسترده در 8 دی 88 عنوان کرد و گفت: تبریز همیشه پیشگام وفاداری، حضور و دفاع از ولایت فقیه بود و همواره مهد پرورش عالمان بزرگ، ادیبان و شهدای بزرگی است که شجاعت و شرافت، ویژگی برجسته این مردم است.

وی با اعلام اینکه روح وفاداری، ایستادگی، ثبات قدم و همراهی با ولایت جزو سرشت ذاتی این سرزمین است، تصریح کرد: امروز تبریز موجب روسفیدی و آبروی ملت ایران شد و با حضور بی‌انتها، غیرت و اقتدار را به نمایش گذاشت.

سردار سلامی در ادامه، با تأکید بر اینکه مردم ارکان قدرت ایران هستند، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با خیزش مردمی و هدایت‌های امام خمینی(ره) یک امپراتوری بزرگی را شکست داد که سیاست‌های خصمانه آمریکا را در کشور و منطقه اجرا می‌کرد.

وی با ابراز اینکه ایرانِ شاه، کنار عربستان، ستون‌های سیاست آمریکا برای دفاع از منافع آنان بود، ابراز داشت: ایران جزئی از جغرافیای سیاسی و سرزمینی بریتانیا و آمریکا بود که با انقلاب مردم، همه نقشه‌های دشمن، نقش بر آب شد.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با بیان اینکه همه سیاست‌های دشمن در رژیم پهلوی، مبتنی بر محو فرهنگ‌ها و ارزش‌های اسلامی بود تا ذائقه مردم از روی آوردن به اسلام را تغییر دهد، خاطرنشان کرد: دشمن، ایران را در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، نظامی و سیاسی تحت تسلط خود قرار داده بود و به‌عنوان نایب آمریکا در برابر نفوذ شوروی تلقی می‌شد.

سلامی، با تأکید بر اینکه همه ملت‌های مسلمان در دوران سیاه و گورستانی از جهالت مدرن به سر می‌بردند، تصریح کرد: امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی، روح آزادی، آزادگی، عدالت‌خواهی و اسلام را احیا کرد و بیعت مجددی با اسلام بست.

وی اقدامات امام راحل را حرکتی نبوی دانست و گفت: مانند نزول نخستین سوره بر پیامبر(ص) که خورشید اسلام بر جهانیان شروع به تابیدن کرد، با انقلاب امام نیز خورشید تابناک اسلام از افق ایران شروع به تابیدن در کل دنیا در عصر حاضر کرد.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با تأکید بر اینکه مردم به‌رهبری خمینی کبیر در برابر غارت معنوی و مادی این کشور و ملت ایستاد، افزود: رؤیای تسلط کامل غرب بر شئون اسلام، با پیروزی انقلاب باطل شد و مسلمانان جان تازه‌ای گرفتند.

سردار سلامی، با اشاره به اینکه ایران و اسلام هویت ملی و دینی خود را بازیافت، خاطرنشان کرد: غرب با پیروزی انقلاب اسلامی، فهمید که اسلام در مرزهای ایران متوقف نمی‌شود و برای همه مسلمانان جهان صادر می‌شود، لذا ظهور تمدن جدید در بخش مهمی از جهان، با پیام انقلاب سبب شد تا از شرق و غرب علیه ایران بسیج شوند تا در یک واکنش جهانی سازمان یافته، ایران را شکست دهند.

وی افزود: در اولین اقدام، تلاش‌های تجزیه‌طلبانه آغاز شد، اما هواداران انقلاب، این فتنه را در نطفه خفه کردند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با بیان اینکه دشمن در ادامه فتنه‌گری‌ها، یک جنگ 8ساله به این ملت تحمیل کرد، اظهار داشت: تصور جهانی این بود که ایران نمی‌تواند در برابر هجوم خارجی ایستادگی کند، اما، «امام امت»، «امت امام» و «اسلام امت و امام» سد نفوذ ناپذیری در برابر فشار دنیا ایجاد کرد و به پیروزی رسید.

سردار سلامی با ابراز اینکه تمامی دنیا با ترس از نفوذ معنوی ایران و تبدیل شدن به الگوی سایر کشورهای جهان، یک ارتش بزرگ جهانی در برابر ایران ساختند، تصریح کرد: رزمندگان اسلام با تمام سلاح‌های دنیا درگیر شدند، ایستادگی و رشادت به خرج دادند تا از آرمان‌های امام و انقلاب دفاع کنند.

وی با اعلام اینکه ایران جنگ تحمیلی را با وجود تحمیل اراده دشمنان بدون از دست دادن حتی یک وجب از خاک خود پایان داد، تأکید کرد: استقلال ایران با این دفاع تثبیت شد و این مقاومت و جهاد در برابر قدرت‌های بزرگ جهان برای ما قدرت‌سازی کرد، ضمن اینکه از آرمان‌ها، حیثیت، کرامت و منزلت ایران و اسلام نیز دفاع کردیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، با اشاره به آیه «اَلْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَتَخْشَوْهُمْ»، افزود: دشمنان از جنگ و اشغال نظامی ایران، ناامید شدند و به تحریم‌های اقتصادی روی آوردند که هر قدرت بزرگ، حتی خود آمریکا را می‌تواند در هم شکسته و فرو بپاشد.

سردار سلامی با تأکید بر "به‌برکت هوشیاری، هوشمندی، مقاومت و نفوذ کلام رهبری، در برابر تحریم مخرب جهانی ایستادیم"، اضافه کرد: از دیوار بزرگ تحریم عبور کردیم و قدرت دشمن را به‌سخره گرفتیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با محاصره اقتصادی و فشار سیاسی و تهدید نظامی به راه پیشرفت خود به‌سوی قله‌ها ادامه داد و متوقف نشد، تصریح کرد: با این ایستادگی، تفکر انقلاب اسلامی ایران به تمام دنیا نفوذ کرد، ضمن اینکه با مقاومت و تداوم راه خود، توانایی دسترسی انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را به‌عنوان موفقیت بزرگ علمی ــ سیاسی ایران، به دنیا نشان دادیم.

سلامی ادامه داد: به‌دلیل ظهور یک قدرت علمی در ایران، دشمن برای توقف این روند، دانشمندان جوان ما را در خیابان‌ها ترور کرد، ولی این اقدام آنان سبب شد تا دانشمندان زیادی در این مسیر تکثیر شود و به رشد علمی ایران کمک کند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با یادآوری "توانستیم به فضا و آسمان نفوذ کنیم"، اظهار داشت: ماهواره‌های ساخته شده توسط جوانان ما پیام توفیقات علمی ایران را از آسمان، به کل جهان مخابره کرد.

وی با ابراز "بعد از انقلاب، با خودکفایی و استفاده از نیروی جوانان خود، توانستیم مدرن‌ترین تأسیسات صنعتی را در نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها بسازیم و با سازندگی کشور، همه جا را آباد کنیم"، افزود: این خلاف قوانین دنیا است که با وجود محاصره نظامی و اقتصادی، با حفظ عزت، این‌همه پیشرفت در کشور محقق شود.

سردار سلامی تصریح کرد: ایران توانست، علاوه بر مقاومت، پیشرفت کند و از آرمان‌های انقلابی و اسلامی خود محافظت کند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، به توفیقات بین‌المللی ایران انقلابی اشاره کرد و گفت: تا قبل از انقلاب هرجا اسرائیل به عرب‌ها حمله می‌کرد، اعراب و مسلمانان شکست می‌خوردند، اما بعد از انقلاب اسلامی، 4 شکست بزرگ توسط پیروان انقلاب اسلامی به اسرائیل تحمیل شد.

وی گفت: انقلاب اسلامی با حمایت از مردم فلسطین و نیروهای مردمی حزب‌الله، در جنگ‌های 33روزه، 53روزه، 22روزه و 11روزه اسرائیل را شکست داد که همه این‌ها نشانه‌های قدرت انقلاب مردمی ایران اسلامی است.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با تأکید بر "در سوریه نیز مقابل نفوذ سیاست‌های غرب ایستادیم" اضافه کرد: اکنون تحولات سوریه تحت ذائقه و اراده انقلاب اسلامی قرار دارد و هیچ میز مذاکره‌ای نیست که ایران قدرت تعیین کننده نباشد.

سردار سلامی افزود: در جریان مذاکرات 1+5، ایران در برابر جهان ایستاد و اکنون نیز در مذاکرات سوریه تعیین کننده هستیم.

وی درباره اقدامات ایران برای قدرت‌بخشی به محور مقاومت در منطقه ابراز داشت: در سوریه، عراق و یمن قدرت بزرگ مردمی نیرومند، متکی بر گفتمان انقلاب اسلامی سبب شد تا خود مردم این کشورها از میهن اسلامی خود در برابر استکبار دفاع کنند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با تأکید بر "در انقلاب اسلامی قدرت سازی و ظرفیت سازی کردیم"، اظهار داشت: ایران، امروز از هر زمان دیگری قدرتمندتر است چراکه پهپادها، رادارها، ماهواره‌ها و همه موشک‌ها در برابر دشمن آماده است تا منافع دشمنان را در صورت ارتکاب اشتباه به آتش بکشد.

سلامی با تبیین نقش مقام معظم رهبری در اداره تحولات منطقه و جهان گفت: رهبر این ملت بزرگ، ایستاده، مقاوم، حکیم و صبور، جهان را رصد و جهان اسلام را هدایت می‌کند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، با بیان "دشمنان قصد دارند ذهنیت جوانان ما را نسبت به گذشته? باشکوه ایران اسلامی و انقلاب، منحرف کنند"، ابراز داشت: سال‌ها تهاجمات فرهنگی و نظامی تأثیری جز افزایش شور و شوق مردم نسبت به انقلاب نداشته و همین مردم، اکنون بیرق مبارزه با بدخواهان اسلام را در جهان به اهتزاز در آورده‌اند.

سردار سلامی، تصریح کرد: اکنون ایران به یک قدرت منطقه‌ای با گستره تأثیر جهانی و تراز بین المللی تبدیل شده و همه قدرت‌های جهانی مجبورند به ایران احترام بگزارند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه تفنگداران دستگیر شده، مسلح‌تر و تعدادشان بیشتر از ایرانی‌ها بود، گفت: این دستگیری آمریکایی‌ها، نماد مواجهه با گزینه‌های روی میز آمریکا بود که در همه صحنه‌های دیگر نیز شرایط به همین صورت است.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

ارزیابی مهم ترین فرصت ها و تهدیدهای انتخابات 7 اسفند  جدید

صندوق رای

بایستی مواظب غربزده ها و نفوذی ها در تبلیغات انتخاباتی باشیم و به فرموده حضرت امام خمینی -رحمت الله علیه- نگذاریم این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این نوشتار به پنج محور مهم درباره انتخابات 7 اسفند پرداخته ایم. موضوع اول چرایی طرح مشارکت حداکثری از سوی رهبر معظم انقلاب است. موضوع دوم به نقش انتخابات در افزایش اقتدار جمهوری اسلامی  ایران می پردازد و در بخش سوم به چالش های داخلی و امنیتی فراروی انتخابات اشاره کرده ایم. در محور بعد به واکاوی راهبردهای فتنه گران در انتخابات پرداخته ایم و در آخرین بخش هم اشاره ای به لزوم تغییر در برخی  رفتارهای انتخاباتی داشته ایم.

الف.    منطق مردم سالاری دینی و مشارکت حداکثری

با فرارسیدن فصل انتخابات، اظهارنظرات گوناگونی درباره حضور مردم در پای صندوق های رأی شنیده می شود و کارشناسان مختلف هر یک از منظری به این مقوله می پردازند. در این بین بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از جایگاه راهبردی در انتخابات برخوردار است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

مروری بر رهنمودهای چندین دهه ایشان، این حقیقت را آشکار می کند که معظم له بحث انتخابات را با تأکید بر دکترین «مشارکت حداکثری» آغاز می کنند و تاکنون انتخاباتی نبوده که ایشان افکار عمومی ملت ایران را به این مهم توجه نداده یا اظهاراتی مخالف این جهت گیری اساسی حکومت اسلامی ایراد کرده باشند.

رهبر فرزانه انقلاب در آخرین بیانات شان در جمع مردم قم باز هم بر این مهم تأکید ورزیدند و با صراحت فرمودند: «ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد، اما انتخابات مال رهبری نیست، مال ایران اسلامی  است، مال نظام جمهوری اسلامی است. همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند؛ این موجب می شود که نظام جمهوری اسلامی تقویت بشود، پایداری آن و ماندگاری آن تأمین بشود، کشور در حصار امنیت کامل باقی بماند که خب بحمدالله امروز هست، این موجب می شود که ملت ایران در چشم ملت های دیگر آبرو پیدا کند و اعتبارش بالا برود؛ در چشم دشمنانش ابهت پیدا کند ملت ایران؛ انتخابات این است. بنابراین اصل انتخابات حضور مردم در پای  صندوق های رأی و رأی دادن آن ها است. همه باید شرکت کنند؛ شرکت در انتخابات آبروی نظام جمهوری  اسلامی است، آبروی اسلام است، آبروی ملّت ایران است، آبروی کشور است. این مسأله اوّل است.»

برای فهم و درک چنین تعابیری باید به ماهیت حکومت اسلامی از منظر معظم له توجه کرد. حقیقت آن است که نظام های سیاسی، ماهیت های مختلفی دارند و مبتنی بر اصول و مقوم هایی شکل گرفته اند. این مقوم ها به مثابه ریشه هایی هستند که به شاخ و برگ های نظام سیاسی حیات و جهت می دهند؛ لذا برای فهم تفاوت ها باید جست وجو را از ریشه ها آغاز کرد.

اساس و ماهیت نظام جمهوری اسلامی به منزله الگویی برای حکومت ورزی را می توان نظام مردم سالاری دینی  دانست. در این الگو ریشه حقوق و منشأ شکل گیری، اعمال قدرت و توزیع قدرت اسلام است. در این نگاه اسلام برای حاکمیت دو رکن و پایه لحاظ کرده است که حاکم اسلامی و مسؤولان نظام اسلامی باید به آن مزین باشند: «رکن اول، آمیخته و آراسته بودن با ملاک ها و صفاتی است که برای حاکم اسلامی معین شده، مانند دانش، تقوا، توانایی، تعهد و... و رکن دوم، قبول و پذیرش مردم است.»

و از اینجاست که رضایت مردم به پایه ای برای مشروعیت بخشی به حاکمیت لحاظ می شود. این اعتبار رأی ملت، خاستگاه الهی دارد و همچون دموکراسی های غربی نیست که مبتنی  بر حقوق طبیعی و قرارداد اجتماعی شکل گرفته باشد. به تعبیر رهبری حکیم، وقتی پرسیده شود: «ای کسی که مسلمانی، چرا رأی مردم معتبر است؟ می گوید چون مسلمانم؛ چون به اسلام اعتقاد دارم و چون در منطق اسلام، رأی مردم بر اساس کرامت انسان پیش خدای متعال معتبر است.»

با این نگاه است که رأی مردم حق الناس تلقی شده و وظیفه حاکمیت را صیانت از آن حق قلمداد می کند و با این منطق است که حضور حداکثری همه مردم به منزله یک حق شرعی دیده می شود که نه تنها حکومت به هیچ بهانه ای  نمی تواند آن را سلب کند، بلکه موظف است زمینه ها و مقدمات این مشارکت حداکثری را فراهم آورده و موانع را برطرف کند. حتی بیش از این موظف است تا با همه ابزارهای در اختیار خود برای به میدان آمدن توده های  مردم که به واقع صاحبان اصلی این انقلاب و نظام سیاسی هستند، برنامه ریزی کند.

لذا فارغ از این که افزایش مشارکت سیاسی دستاوردهای فراوانی برای نظام اسلامی، ازجمله امنیت، مشروعیت، اعتبار بین المللی، کارآمدی و... خواهد داشت، نفس حضور و مشارکت مردم، خود اصالت داشته و اساس و ماهیت نظام اسلامی را تشکیل می دهد و همه تأثیرگذاران و بازیگران عرصه انتخابات باید ضمن فهم این حقیقت، برای تحقق آن بکوشند.

ب.    صندوق رأی و اعتبار و اقتدار جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شکل گیری بر پایه رأی مردم (همه پرسی فروردین 1358) بنا نهاده شد. در هیچ انقلابی چنین چیزی مشاهده نمی شود که رأی ملت در تعیین شکل نظام و قانون اساسی آن با این فاصله کم و سرعت زیاد منشأ اثر باشد. نهادهای جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس قانون اساسی از طریق صندوق آرا شکل گرفتند. در طول چند دهه پس از انقلاب اسلامی نیز تعیین کنندگی صندوق رأی در اداره کشور بر اساس اصل ششم قانون اساسی با همه مشکلات و سختی ها، فراز و نشیب ها در طول دوران جنگ و دوران تحریم ها ادامه یافت.

بنابراین تداوم جمهوریت، اسلامیت و تعیین کنندگی صندوق آرا شاید اهمیتی کمتر از تعیین کنندگی صندوق رأی در شکل گیری نظام نداشته باشد؛ لذا می توان گفت صندوق آرا در جمهوری اسلامی ایران منشأ تولید قدرت، تعیین و چرخش نخبگان است؛ صندوق رأی جایی است که دیدگاه ها و نظرات مختلف از طریق آن بازتاب پیدا می کند و در قالب کرسی مجلس شورای اسلامی، صندلی ریاست جمهوری، کرسی مجلس خبرگان رهبری و شوراهای شهر و روستا متجلی می شود.

اگر کارکردهای صندوق آرا همواره به رسمیت شناخته شود و البته اقتضائات صندوق رأی پیش از نقش آفرینی  صندوق در حین رأی گیری و پس از آن رعایت شود، همواره می تواند تأمین کننده امنیت، مردم سالاری و بنیان مردمی نظام باشد، ما نباید به صندوق رأی و رأی مردم بی اعتماد باشیم. رأی و خواست مردم اساسی ترین مبنای تشکیل نظام است، همان طور که رهبر معظم انقلاب در سال 1364 فرمودند که ما در نظام اسلامی حکومت زور نداریم، در واقع رأی ملت است که تعیین کننده است. رأی ملت به تعبیر حضرت امام(ره) میزان است، مردم هستند که صاحب نظام هستند و همه مسؤولان باید خود را وامدار ملت بدانند.

بنابراین صندوق رأی به مثابه جایگاهی که صداهای مختلف وزن خود را در آن پیدا می کنند و دیدگاه های مختلف با اتکا به رأی ملت میزان قدرت خود را در نظام سیاسی می شناسند، باید به رسمیت شناخته شود.

وقتی که این سازوکار به رسمیت شناخته شود، به جای مناقشات و منازعات خیابانی و رسانه ای باید این موضوع را مدنظر داشت که صندوق رأی می تواند تضمین کننده سلامت، امنیت، اعتبار و جایگاه جهانی نظام باشد.

ما در جهانی زندگی می کنیم که بسیاری از کشورهای پیشرو از جهات مختلف پذیرفته اند که صندوق رأی مبنای تعیین قدرت، تقابل قدرت، چرخش نخبگان، حل وفصل مشکلات، دعاوی و چه بسا خواسته های متداول مردم است. بنابراین اعتماد به صندوق آرا تا حد زیادی می تواند پویایی نظام را تأمین کند و جلوی مناقشات و معارضات را بگیرد.

اگر بپذیریم قانون اساسی بر اساس اصل ششم پشتوانه مهمی برای تعیین کنندگی صندوق آرا است و بپذیریم که جامعه ما جامعه ای است که حتماً معارضان و دشمنانی دارد، با توجه به تهدیدات و خطراتی که همیشه متوجه کشور ماست، به هیچ وجه نباید نقش مردم، نقش رأی مردم و میزان بودن رأی مردم مورد خدشه قرار بگیرد.

ج.    چالش های سیاسی و امنیتی انتخابات آینده در بعد داخلی

برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و پنجم خبرگان رهبری در هفتم اسفندماه امسال با توجه به شرایط داخلی و اتفاقات منطقه ای و دشمنی قدرت های غربی با نظام اسلامی خالی از چالش های سیاسی و امنیتی برای کشور نمی باشد که اگر هوشیاری و بصیرت مردم و مسؤولین و نامزدهای انتخابات چاشنی کار نباشد، ممکن است که این چالش های سیاسی و امنیتی بر روی هم مضاعف شده و برای کشور و نظام مشکل ایجاد کند.

طبق فرمایش مقام معظم رهبری، انتخابات برای مردم و کشور ما یک نعمت و یک فرصت می باشد. برگزاری انتخابات سالم و با حضور حداکثری مردم، نظام و انقلاب را بیمه می کند ولی دشمنان قسم خورده نظام و انقلاب و فریب خوردگان و غافلان و ایادی نفوذی آن ها در داخل، تمام تلاش خود را برای به چالش کشیدن این انتخابات و تبدیل این فرصت به تهدید مثل تمام انتخابات قبلی به کار خواهند بست. این چالش ها در دو قسمت داخلی و خارجی و هر کدام در دو بخش سیاسی و امنیتی قابل بحث و بررسی می باشد که در این قسمت بخش داخلی این چالش ها را بررسی  می کنیم.

1- چالش های سیاسی

1-1- چالش رقابت انتخاباتی

فضای رقابتی در بین جریانات سیاسی فعال در کشور و نامزدهای انتخاباتی از یک طرف و طرفداران آن ها از سوی دیگر، زمینه مساعدی را برای نفوذ دشمن در ابعاد مختلف سیاسی در جامعه فراهم می نماید. فضایی که دشمن از آن در میان کشورهای دیگر هم به نفع خود استفاده نموده و توانسته کشورهای میزبان را با چالش هایی مواجه نموده و به موفقیت هایی هم دست یابد. هم چنان که در کشور ما نیز در سال 88 تلاش نمود تا از این طریق نظام ما را دچار مشکل کرده و انقلاب را از مسیر اصلی خود منحرف کند که هدایت مدبرانه مقام معظم رهبری و هوشیاری و بصیرت مردم، آن ها را در اجرای کامل برنامه هایشان ناکام گذاشت.

1-2-ایجاد فضای دو قطبی در جامعه

ازجمله موارد چالش برانگیز در بعد سیاسی، ایجاد فضای دو قطبی در جامعه می باشد که دشمن تلاش می کند از طریق فضای رقابتی انتخاباتی، جامعه را به دو بخش موافق و مخالف، انقلابی و غیرانقلابی و حاکمان و مردم تقسیم نماید و چنین وانمود کند که بین مردم و مسؤولین، بین نظام و مردم، بین مسؤولین اجرایی کشور، بین مراجع دینی و مردم و یا بین مراجع دینی و مسؤولین اجرایی کشور اختلاف وجود دارد تا به نوعی مردم را از نظام و انقلاب و مسؤولین انقلابی کشور دلسرد نماید و نظام را از پشتوانه و حمایت مردمی خالی کند و نقشه های شوم خود را در مقابله با نظام جمهوری اسلامی اجرا نماید.

1-3-سوء استفاده از اجرای برجام در ایجاد اختلاف در جامعه

با توجه به اجرای برجام و اختلاف نظر در میان برخی از مسؤولین و مردم در خصوص فرجام آن و با توجه به نظریه هزینه فایده، این امکان وجود دارد که دشمن از این امر هم در جهت تقویت دو قطبی سازی در جامعه و ایجاد شکاف در وحدت و انسجام و یکپارچگی استفاده نماید. موضوعی که با توجه به برگزاری انتخابات در کشور و فضای رقابتی  آن می تواند به عنوان تقویت کننده شکاف ها در جامعه عمل نماید.

1-4-ایجاد دشمنی و خصومت بین احزاب و جریانات سیاسی

تقسیم جریانات سیاسی فعال در انتخابات از سوی دشمن به جریانات سیاسی انقلابی و غیرانقلابی، اسلامی و غربی  و یا متمایل به غرب می تواند هم باعث جذب برخی جریانات سیاسی منتقد به سوی غرب شده و به دنباله آن موجب تبدیل رقابت بین احزاب و جریانات سیاسی به دشمنی و خصومت گردد. هم چنین ممکن است دشمن در میان این جریانات سیاسی نفوذ کرده و در مسیر حرکت قانونی و مطابق با منافع ملی و داخلی خلل ایجاد نموده و موجبات دودستگی و اختلاف و شکاف در وحدت و انسجام را ایجاد نماید.

1-5-نفوذ در مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر

با توجه به ناامیدی دشمن در پروژه براندازی نظام جمهوری اسلامی در طول چهار دهه گذشته و شکست نقشه ها و تاکتیک های دشمن در این زمینه، امروزه با تغییرات تاکتیکی در برنامه ها، تلاش در اجرای پروژه نفوذ در مسؤولیت ها، سازمان ها و نهادها و ارکان های تصمیم ساز و تصمیم گیر دنبال می شود. بنا به تجربیات گذشته نظام، بهترین فرصت برای این امر ورود به انتخابات یا رسوخ دادن عوامل دست نشانده و یا ایجاد فضای حاشیه ای در حوزه های  مختلف اعم از احراز صلاحیت ها، تبلیغات انتخاباتی، نتایج انتخابات و... می باشد. بنابراین اگر مسؤولین امر و دست اندرکاران برگزاری انتخابات ازجمله شورای محترم نگهبان مخصوصاً در مقوله تأیید صلاحیت نامزدها دقت لازم را مبذول ننمایند، چه بسا دشمن بتواند در سایه غفلت ما، در مراکز حساس و تصمیم ساز کشور نفوذ کرده و نقشه های خود را پیاده نماید.

1-6-ایجاد بدبینی نسبت به عملکرد نهادهای قانونی

ازجمله موارد و موضوعات چالش ساز که دشمن هم با توجه به فضای رسانه ای که در اختیار دارد و این روزها در حال پیاده کردن نقشه های خود در این مورد می باشد؛ تلاش در جهت ایجاد شبهه در کار یک نهاد قانونی و رسمی دخیل در انتخابات آینده در میان مردم می باشد. طبق قانون اساسی کشور، شورای محترم نگهبان وظیفه نظارت بر تمام مراحل انتخابات و تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را برعهده دارد. این روزها که نتایج تأیید صلاحیت نامزدها از سوی  هیأت های نظارت استانی شورای نگهبان با هماهنگی هیأت نظارت مرکزی اعلام شده است و در آن عده زیادی  رد  صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت شده اند؛ بعضی ها در داخل کشور و دشمنان نظام در خارج، بدون ذکر علت آن امر، سعی در به زیر سؤال بردن کار یک نهاد رسمی و قانونی می کنند. با توجه به نهضت ثبت نام که از سوی  برخی جریانات در موقع ثبت نام به راه افتاد که علت آن هم فشار آوردن به شورای نگهبان در تأیید نامزدهای  انتخاباتی فاقد شرایط بود، می شد پیش بینی کرد که عده زیادی از این ثبت نام کنندگان با عدم احراز صلاحیت مواجه شوند، هر چند که نظر نهایی شورای نگهبان هنوز اعلام نشده است و احتمال افزایش تأیید صلاحیت ها با توجه به شواهد و قرائن وجود دارد ولی دشمن در فضای رسانه ای سعی می کند از این موضوع در جهت ایجاد شکاف در بین مسؤولین و یا بین مردم و نظام استفاده کرده و سعی می کنند که مردم را از صندوق رأی دور نمایند. موضوعی که بصیرت سیاسی مردم ایران در طول تاریخ نقشه های آن ها را نقش بر آب کرده است.

1-7-چالش تنوع قومیتی

تنوع قومیتی در ایران از موضوعاتی است که می تواند به عنوان فرصت برای کشور به حساب بیاید. ولی دشمن در طول تاریخ تلاش کرده است تا آن را تبدیل به چالش و تهدید علیه نظام و انقلاب بنماید. در فضای رقابتی انتخابات از چند ماه پیش، دشمن سعی کرده است تا فضای قومیتی را در کشور فعال نماید تا از آن در جهت چالشی کردن انتخابات و یا شاید امنیتی کردن کشور استفاده نماید. انتخابات کشور ما هم در مجلس شورای اسلامی و هم خبرگان رهبری یکی از نادرترین و دموکراتیک ترین انتخاباتی است که در آن اقلیت های دینی هر کدام نامزدهای مخصوص قوم خود را انتخاب کرده و به مجلس می فرستند. این احتمال وجود دارد که دشمن با ایجاد فضای ساختگی در این حوزه نیز به دنبال آسیب زدن به انتخابات سالم و مردمی باشد.

2- چالش های امنیتی

2-1-نزاع و درگیری در رقابت های انتخاباتی

باتوجه به فضای رقابتی خاص انتخابات مجلس شورای اسلامی که مردم هر شهرستان معمولاً به نمایندگانی از شهر خود برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی رأی می دهند، احتمال و امکان این که فضای دو قطبی در شهرستان های مختلف در میان دو نفر از نمایندگان با نفوذ آن شهرستان به وجود آید، وجود دارد. مسؤولین امر و دست اندرکاران برگزاری انتخابات و مسؤولین امنیتی شهرستان ها بایستی از قبل از برگزاری انتخابات چنین مواردی را شناسایی کرده و برنامه هایی برای کنترل چنین چالش های سیاسی که احتمال تبدیل شدن به چالش امنیتی را دارند، داشته باشند. مخصوصاً در جاهایی که احتمال رد صلاحیت یک نفر و یا یک رقیب انتخاباتی ممکن است تبدیل به یک چالش امنیتی بشود.

2-2-درگیری و چالش های امنیتی قومی و مذهبی

دشمن در صدد است که چالش های امنیتی قومی و قبیله ای مخصوصا در شهرستان هایی که ترکیب قومیتی یکسانی  ندارند را به وجود بیاورد. هم چنین احتمال فعال کردن چالش های قومیتی در چهار گوشه کشور از سوی  دشمن در آستانه انتخابات چه قبل از برگزاری انتخابات و یا بعد از آن توسط بدخواهان نظام وجود دارد.

دعوی ترک و فارس، فارس و عرب، سیستانی و بلوچی، عرب و عجم، کرد و ترک و یا کرد و فارس و یا وعده های  استقلال قومیتی از سوی دشمنان از مواردی است که دشمنان درصددند که فضای رقابتی و یا غبارآلود منازعات انتخاباتی را تحریک کرده و بر سایر شکاف های اجتماعی دامن بزنند تا وحدت و انسجام و یکپارچگی کشور را خدشه دار نماید.

2-3-راه اندازی انقلاب های رنگین

عدم پذیرش نظرات مراجع رسمی و قانونی ازجمله شورای محترم نگهبان مخصوصاً بعد از اعلام نتایج رسمی  انتخابات ازجمله مواردی است که دشمنان قسم خورده نظام بر روی آن نقشه کشیده و برنامه ریزی می نمایند و سعی می کنند انقلابهای رنگین را در ایران نیز پیاده نمایند. موضوعی که در سال 88 اجرا کرده و طی 7 ماه بعد از برگزاری انتخابات، فضای کشور را امنیتی کردند و خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کردند و باز هم به تکرار آن امید دارند. راه جلوگیری و برخورد با چنین افرادی، هوشیاری مردم و مسؤولین امر در تمام مراحل برگزاری انتخابات می باشد.

2-4-گروه های تروریستی با منشأ خارجی

از موارد دیگر که شاید بیشتر ریشه خارجی داشته و در موضوع چالش امنیتی خارجی قابل بررسی است، تلاش دشمن به کشاندن منازعات و درگیری های گروه های سلفی- تکفیری منطقه به درون کشور می باشد. موضوعی که ایجاد و توسعه آن از سوی غرب و نوچه های منطقه ای بیشتر به خاطر ضربه زدن به اسلام عزیز و نظام مقدس جمهوری  اسلامی بوده است ولی به لطف خدا و هدایت های مقام معظم رهبری و بصیرت مردم تا امروز موفق نشده اند و با تدبیرهای لازم مسؤولین امر در آینده نیز موفق به چنین کاری نخواهند شد.

د.    واکاوی راهبردهای فتنه گران در انتخابات

انتخابات در نظام های مبتنی بر دموکراسی از نقاط عطف محسوب می شود. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که مقبولیت آن مبتنی بر مردم سالاری دینی می باشد و در کارنامه خود برگزاری بیش از 30 انتخابات شکوهمند را به رخ جهانیان می کشد نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

آنچه اهمیت انتخابات آتی مجلسین (خبرگان و شورای اسلامی) را مضاعف می کند، تغییر تاکتیکی رویکرد استکبار جهانی در مواجهه با ایران اسلامی است. بر اساس آنچه جریان های فکری چپ و راست حاکم در آمریکا و مؤسسات تخصصی برای سیاستمداران آمریکایی دیکته کرده اند، اوباما این بار با تغییر ریل، از رهگذر مذاکره و تعامل به دنبال تغییر ماهیت و ساختار انقلاب اسلامی است.

رصدی کوتاه بر فتنه ها و چالش هایی که در طول حیات انقلاب رخ داده است، بیانگر این حقیقت است که استکبار جهانی هرگز بدون بهره گیری از ظرفیت فتنه گران و برخی جریان های غرب گرا نتوانسته است اهداف شوم خود را تعقیب نماید.

امروز هم در پسابرجام و در بزنگاه انتخابات 7 اسفندماه، دشمن برای زدن آبشار در زمین جمهوری اسلامی ایران منتظر پاس فتنه گران از داخل کشور است.

ه‍-    لزوم تغییر در برخی رفتارهای انتخاباتی

مردم هر جامعه بر اساس ساختار نظام سیاسی، فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و فرهنگ و عرف رایج خود در فعالیت های انتخاباتی مشارکت کرده و اقدام به انتخاب نامزد مورد نظر خود می کنند. روش ها و شیوه های مختلف انتخاب نامزد و نماینده مورد نظر توسط مردم بر این اساس در کشورهای مختلف یکسان نمی باشد. علاوه بر این که انتخاب نامزد مورد نظر از حقوق مردم برای مشارکت در اداره کشور می باشد، ولی این انتخاب بر اساس یک فرهنگ رایج و اصول و معیار خاص خودش انجام می گیرد و ما وظیفه داریم که بر اساس عقل و با انتخاب بهترین گزینه و دور از احساسات و بدون تحت تأثیر قرار گرفتن تبلیغات های اغواکننده به این حق خود عمل نماییم.

برای این که انتخاب و مشارکت ما در اداره کشور به نتیجه مطلوب رسیده و مشکلات جامعه را برطرف نماید، بایستی در برخی از رفتارهای انتخاباتی که با اهداف دینی، اسلامی، انقلابی و ملی ما هماهنگ نباشد، تجدید نظر کنیم:

1. انتخابات عقلانی به دور از احساسات

در برخی موارد ممکن است تحت تأثیر احساسات و عواطف، تبلیغات های اغواکننده و به دور از واقعیت، رقابت های بی پایه و اساس، کینه، نفرت و... اقدام به انتخاب نامزد انتخاباتی بکنیم که هیچ پشتوانه عقلی و منطقی پشت این قضیه نباشد. باید بدانیم که نتیجه چنین اقدامی علاوه بر رواج جامعه احساسی و هیجانی، آشوب های اجتماعی و بی منطقی، باعث تداوم مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می شود.

بلوغ فرهنگی و سیاسی مردم ایجاب می کند که برای حل مشکلات مختلف کشور ازجمله مشکلات اقتصادی و تجلی کردن فرهنگ اصیل اسلامی و شیعی، وحدت، همگرایی و انسجام داخلی و دوری از فضای هیجانی و احساسی و آشوب آفرین، در انتخاب نامزدها بر اساس عقل و منطق عمل کرده و برای این کار برای خود حتماً شاخص و معیار مشخصی متناسب با فرهنگ اسلامی و انقلابی داشته باشیم.

انتخاب بر اساس معیار دوستی و رفاقت، فامیلی و خانوادگی، تیپ و قیافه، شخصیت اخلاقی، هم شهری و هم ولایتی، دشمنی و کینه با حریف رقیب، جنسیت، قومیت، پول و سرمایه، ایل و طایفه و... از مصادیق انتخاب احساسی و عاطفی می باشد که نتیجه احساسی هم خواهد داشت که در مقابل انتخاب معقول و با تفکر و منطقی قرار دارد.

انتخابی که باعث دو قطبی سازی جامعه، هیجانات و آشوب های اجتماعی، تداوم مشکلات، عدم توسعه، پیشرفت، خلاقیت و نوآوری، دوری از اصول و ارزش های اسلامی و انقلابی، تفرقه و اختلاف و آسیب به وحدت و یکپارچگی و کاهش قدرت و اقتدار ملی خواهد شد.

در مقابل انتخاب احساسی، انتخاب عقلانی قرار دارد. انتخابی که بر اساس معیارها و شاخص های عقلی، شرعی و انقلابی می باشد. انتخاب بر اساس معیار و شاخص عقل و منطق، اعتقادات و مکتب اسلام اصیل، استکبارستیزی، ولایت محوری، انقلاب اسلامی، قانون اساسی، برنامه ریزی علمی، تعهد و تخصص، از مصادیق و معیارها و شاخص های انتخاب عقلانی می باشد. چنین انتخابی باعث شناسایی دقیق مشکلات و برنامه ریزی علمی و تخصصی برای حل آن مشکلات، اجرای قوانین اسلام، تحکیم پایه های انقلاب اسلامی و نظام ولایت فقیه، وحدت، یکپارچگی و قدرت و اقتدار هرچه بیشتر کشور خواهد شد.

اعتقاد به شاخص و معیار شرع، عقل، منطق، برنامه ریزی، تعهد و تخصص علاوه بر انتخاب نامزدهای انتخاباتی در هر کار مدیریتی در نظام اسلامی باعث رشد و توسعه و رواج قانونگرایی و احترام به حقوق دیگران و دوری جامعه از احساسات و عواقب احتمالی آن خواهد شد. بنابراین مدیران سیاسی حکومت اسلامی بایستی بر اساس این معیار و شاخص انتخاب شوند و مردم جامعه نیز آن را سرلوحه رفتارهای انتخاباتی خود قرار دهند.

2. انتخاب برنامه محور به جای شخص محور

یکی از شاخص ها و معیارهای انتخاب نامزدهای انتخابات، داشتن برنامه منسجم و قابل اجرا برای حل مشکلات جامعه می باشد. برای رسیدن به این هدف بایستی ابتدا مشکلات جامعه در ابعاد مختلف خصوصاً در بعد اقتصادی  توسط کارشناسان امر ریشه یابی و علت یابی شوند. اگر مشکلات مختلف جامعه درست توسط کارشناسان و مدیران جامعه ریشه یابی و علت یابی نشوند، مثل این است که پزشک، بیماری را درست تشخیص نداده باشد بنابراین تجویز داروهای او نیز تأثیرگذار نخواهد بود و شاید بیماری را تشدید هم بکند. بنابراین از وظایف نامزدهای  انتخاباتی ریشه یابی و شناسایی درست مشکلات جامعه توسط کارشناسان متخصص در این امر می باشد. در مرحله بعد نامزدهای انتخاباتی بایستی متناسب با نوع مشکلات برنامه های علمی داشته باشند که توسط کارشناسان متخصص مورد تأیید قرار گیرد. برنامه ای که بدون پشتوانه علمی و با کار غیرکارشناسی تهیه شود و یا برنامه هایی که فقط با هدف تبلیغات انتخاباتی و برای فریب افکار عمومی باشد، قابلیت اجرایی نداشته و دردی از مردم درمان نخواهد کرد .

ما نیز به عنوان انتخاب کننده و رأی دهنده به نامزدهای انتخاباتی بایستی مشکلات جامعه خود را بشناسیم و به دور از احساسات و هیاهوها و تبلیغات انتخاباتی اغواکننده، به برنامه های این نامزدها برای حل این مشکلات توجه کنیم. نامزدی که بدون داشتن برنامه خاص و فقط با چند شعار دهن پر کن قصد فریب افکار عمومی و جمع آوری آرا برای  پیروزی را داشته باشد، حلال مشکلات جامعه در ابعاد رکود اقتصادی، بیکاری، تورم وگرانی و مشکلات اجتماعی و فرهنگی نخواهد بود.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

راهبردهای فتنه گران جهت نفوذ در دو سنگر مهم سیاست گذاری و قانونگذاری  جدید

فتنه

فردی به نام ریچارد آدامز از کارشناسان MI6 می گوید: ما در 18 ماه آینده فرمول های دوقطبی سازی در ایران را اجرا می کنیم؛ هم در حوزه فردی و اجتماعی و هم در حوزه کلان؛ و از هیچ فرصتی برای قرار دادن مردم در مقابل حاکمیت ایران فروگذار نمی کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، راهبردهای فتنه گران جهت نفوذ در دو سنگر مهم سیاست گذاری و قانونگذاری عبارتند از؛

1- قرائت انحرافی از اسلام ناب؛ استرلیزه کردن دین با عنوان «اسلام رحمانی»

رهبر معظم انقلاب بعد از حوادث فتنه 88 در دیدار با مردم گیلان فرمودند: فتنه یعنی کسانی شعارهای حق را با محتوای صددرصد باطل مطرح کنند.

راهبرد فوق که بیشتر در عرصه گفتمانی و تئوری دنبال می شود، ابتدا توسط روشنفکرنماهای متجدد غرب گرا (سروش،کدیور و...) که سابقه حضور در فتنه سبز داشتند در خارج از کشور کلید خورد و بعد توسط برخی از پادوهای آنان که غالب آنان از آبشخور علوم انسانی غربی تغذیه می کنند، در داخل کشور ادامه یافت.

مجریان این سناریو بیشتر طیف روشنفکر غربگرایی هستند که میدان بازی آن ها برخی نشست های دانشجویی و سرمقاله برخی از روزنامه های زنجیره ای خاص می باشد. در اسلام رحمانی سعی بر این است که برخی از وجوه تفکیک ناپذیر دین که با عرف بین الملل امروزی ناسازگار می باشد، رتوش یا حذف گردد و صرفاً به فرازهایی از اسلام ناب اشاره می شود که با ذائقه و سلیقه لیبرالیسم غربی ناهمگون نباشد. در این نگاه با عرفی کردن دین، شخصی کردن و حذف تکلیف و شریعت از دین تلاش می شود برخی از ارزش ها و مؤلفه های اصلی دین مانند أشداء علی الکفار، نفی طاغوت و استکبارستیزی، جهاد، دفع فتنه، حکومت دینی و... حذف شود. بر اساس همین قرائت تک بعدی و انحرافی، سیاست نظام در حصر سران فتنه مخالف با رحمانیت دین لحاظ می شود و فتنه گران در پرتو این فضای  مسموم فکری در آستانه انتخابات به دنبال القای این موضوع خواهند بود که آزادی سران فتنه مطالبه اصلی  دانشجویان جهت حضور در انتخابات می باشد.

فرمایشات رهبری در نقد اسلام رحمانی و تأکید معظم له بر پرهیز دانشجویان از سطحی نگری و ضرورت کار عمقی  روی مفاهیم اسلامی، در دیدار با دانشجویان (20 تیر 94) می تواند ناظر به همین موضوع باشد.

صد البته به کار بردن «اسلام رحمانی» الزاماً به معنای داشتن قرائت لیبرالی از اسلام نیست اما انحصار اسلام در رحمانیت آن و حذف دیگر وجوه دین امری است که صددرصد غلط بوده و ربطی به اسلام واقعی ندارد.

2- تحریف امام خمینی(ره)

فتنه گرانی که در گذشته غایت آمالشان سپردن افکار امام به موزه تاریخ بود، در انتخابات آتی با تابلوی «امام را باید به عرف بین الملل برگرداند»، به دنبال تحریف شخصیت امام عظیم الشأن می باشند.

در این راهبرد که خلف صالح امام از آن به عنوان هشدار و خطر بزرگ یاد کردند، فتنه گران به مدد خاطرات نوظهور برخی آقایان به دنبال گریم امام راحل می باشند و امام استکبارستیز که بارها آمریکا را شیطان بزرگ می خواند، به عنوان مخالف شعار مرگ بر آمریکا معرفی خواهد شد و هر کس مخالف این امام صرفاً صلح طلب و سازش گر باشد نیز به عنوان افراطی، تندرو و متحجر معرفی خواهد شد.

در بیان این  راهبرد از فرمایشات بسیار مهم رهبری در بیست و ششمین سالگرد امام عظیم الشأن مدد می گیریم:

الف: چگونگی اجرای راهبرد تحریف شخصیت

- تحریف شخصیّت ها به این است که ارکان اصلی شخصیّت آن انسان بزرگ، یا مجهول بماند، یا غلط معنا شود، یا به صورت انحرافی و سطحی معنا شود. (14خرداد94)

ب: مبانی و اصول حقیقی امام راحل در کلام رهبر معظم انقلاب (14/3/94)

1. اثبات اسلام ناب و نفی اسلام آمریکایی

2. اتکال و اعتماد به کمک و وعده الهی

3. اعتماد به اراده و نیروی مردم

4. استقلال کشور و رد سلطه پذیری

5. حمایت از محرومان و مستضعفان

6. قرار گرفتن در جبهه مخالفان، قلدران و مستکبران بین المللی

ج: پیامدهای توفیق فتنه گران در تحریف شخصیت امام راحل

تحریف شخصیّت امام، تحریف راه امام و منحرف کردن مسیر صراط مستقیم ملّت ایران است. اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یا خدای نکرده عمداً به کنار بگذاریم، ملّت ایران سیلی خواهد خورد. (14خرداد94)

3- حرکت گام به گام

فتنه گران در این سناریوی نخ نما شده در گام اول در اقدامی هماهنگ با نظام رسانه ای استکبار جهانی اساس مشروعیت و مقبولیت نظام و انتخابات را زیر سؤال خواهند برد و تجربه اثبات کرده است آنگاه که فتنه گران به دلیل عدم استقبال ملت در این سناریو ناکام می شوند، گام دوم جهت تأثیرگذاری و مدیریت انتخابات را برخواهند داشت.

در این مرحله فتنه گرانی که در گام اول سعی بر سرد کردن تنور انتخابات داشته اند در گام دوم تلاش خواهند کرد با موج سواری رسانه ای و حاشیه سازی های ساختگی در میتینگ های انتخاباتی با هدف مظلوم نمایی و... از تنور گرم انتخابات نانی دربیاورند که با ذائقه آنان و اربابانشان قرابت فکری و همخوانی بیشتری داشته باشد.

4- دو قطبی سازی جامعه

چند ماه پیش همایشی با عنوان ایران دوران گذار در لندن برگزار شد که جمعی از مدعیان حقوق بشر و کارکنان بی. بی. سی فارسی و... در آن حضور داشتند. فردی به نام ریچارد آدامز که احتمالاً از کارشناسان MI6 است در آنجا می گوید: «ما در 18 ماه آینده فرمول های دوقطبی سازی در ایران را اجرا می کنیم؛ هم در حوزه فردی و اجتماعی و هم در حوزه کلان؛ و از هیچ فرصتی برای قرار دادن مردم در مقابل حاکمیت ایران فروگذار نمی کنیم.»

در آستانه هر انتخابات، اشتیاق برای طرفداری از کاندیداها و حضور در ستادهای انتخاباتی رونق می یابد. این موضوع از قواعد پذیرفته شده در مردم سالاری دینی بوده و فرصتی را برای تقویت سرمایه اجتماعی نظام فراهم می آورد اما از مختصات ذاتی فتنه، تبدیل فرصت ها به تهدید می باشد. جرم نابخشودنی ای که فتنه گران سبز در انتخابات حماسه 88 مرتکب شده و آبروی نظام اسلامی را در انظار جهانیان خدشه دار کردند.

برگزاری و پوشش خبری تجمع های غیرقانونی، بزرگنمایی اختلافات درون خانوادگی در رقابت های انتخاباتی، شایعه پراکنی و سیاه نمایی، انتشار نامه های مظلومیت خواهی توسط سیاسیون مطرود، نشر دستورالعمل های  انتخاباتی با امضای فتنه گران محبوس، اختلال و جنجال سازی در میتینگ های سیاسی، وارد شدن احتمالی  دولت به نفع جریان سیاسی خاص و... از مصادیقی است که می تواند فضای دوقطبی در جامعه را پررنگ تر کند.

فتنه گران در آستانه انتخابات مجلسین به دنبال دو قطبی کردن جامعه با محوریت حامیان و مخالفان برجام، موافقان و مخالفان حصر سران فتنه و رابطه با آمریکا خواهند بود.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار امسال با هیأت دولت حفظ یکپارچگی مردم را از ضروریات خواندند و افزودند: «برای مراقبت از یکپارچگی جامعه، باید از حاشیه سازی و تشتت آفرینی دوری کرد و هیچ حرف و سخنی که وحدت را خدشه دار کند بر زبان نیاورد.»

تبعیت از هدایت های روشنگرانه رهبری و عدم تقلیل سطح مباحث ملی به بازی های جناحی و همدلی و همزبانی دولت-ملت، رمز گرفتار نشدن در این سناریوی استکبار جهانی و فتنه گران داخلی می باشد.


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

رقابت بر سر چیست؟!  جدید

ابوالقاسم علیزاده

این که اهالی فتنه که جز به منافع حزبی و قشری و گروهی توجه ندارند، انتظار داشته باشند نظر و مواضع آن ها غلبه یافته و اکثریت مردم تابع خواسته های آن ها باشند و الا با رنگ تقلب اصل حماسه حضور مردم را نیز زیر سؤال ببرند، از انصاف و وجدان به دور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن دو یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عناوین «انتخابات اسفند 94 رقیبان واقعی و رقابت بر سر چیست؟!»و «انقلاب اسلامی پدیده‌ای جهانی» را در ذیل از نظر می گذرانید:

انتخابات اسفند 94 رقیبان واقعی و رقابت بر سر چیست؟!

مشارکت عمومی و حداکثری در انتخابات به هر میزانی که اتفاق بیفتد، در مجموع برگ امتیازی است برای ملت بزرگ ایران اسلامی اما برخی را این گونه اعتقاد است که لازمه مشارکت حداکثری تنها رقابت فراگیر و آزادی به معنای فضای باز برای همه سلایق و جناحها و گروه های سیاسی است، بدون توجه به مؤلفه های اثرگذار دیگر در ارتقاءبخشی به حضور پرشور مردمی در انتخابات که البته در رأس همه آن ها به گواه تمام انتخاباتهایی که تاکنون تجربه گردیده است، تاکیدات و هشدارها و دعوت نافذ رهبری انقلاب چه در زمان امام راحل(ره) و چه خلف صالح وی امام خامنه ای(مدظله العالی) می باشد. در پاسخ به این طیف که منحصراً حضور حداکثری را به رقابتهای سیاسی و بعضاً غیرمتعارف معطوف می سازند باید گفت مگر در انتخابات سال 1388 حضور حداکثری با رکوردشکنی حدود 40 میلیونی و 85 درصد واجدان شرایط رأی دادن، اتفاق نیفتاد؟! و البته از منظر این نگاه رقابت هم به اوج خود رسیده بود اما در نتیجه چه چیز عاید مردم و نظام گردید؟ آیا اگر تنها حضور حداکثری با عامل منحصر رقابت بایِّ نحوکان مطلوب باشد پس چرا باید نتیجه آن آتش فتنه ای گردد که هم طمع و امید دشمنان قسم خورده ملت ایران را در ایجاد مزاحمت و دخالت در امور مردم ایران افزایش بدهد و هم هزینه هایی را بر نظام و انقلاب تحمیل سازد.

این نوع نگاه قطعاً مبتنی بر نوعی اندیشه لیبرالیستی و تکنوکراتی و سکولاریستی است که تنها به قدرت می اندیشد و برای رسیدن به قدرت سیاسی نیز هرگونه رقابتی را مجاز و مشروع می داند.

این در حالی است که در نظام سیاسی اسلام حتی شهروند مخالف هم برای اعلان نظر و رأی خود هیچ گونه مانعی را نمی بیند.

اما این که صاحبان اندیشه های ارتجاعی و انفعالی و اهالی فتنه که جز به منافع حزبی و قشری و گروهی توجه ندارند، انتظار داشته باشند نظر و مواضع آن ها غلبه یافته و اکثریت مردم تابع خواسته های آن ها باشند و الا با رنگ تقلب اصل حماسه حضور مردم را نیز زیر سؤال برده و شیرینی حضور حداکثری در انتخابات را به تلخی بگرایند، به دور از انصاف و وجدان است.

به راستی در فتنه آمریکایی 88 جز این معنا اتفاق افتاد؟! و اگر موج فتنه ای که به رنگ سبز و در چارچوب انقلابهای مخملی دشمنان ملت ایران به بهانه تقلب در انتخابات جریان یافته بود به واقع سبزی انقلاب و نظام عزتمند جمهوری اسلامی را به سیاهی و کبودی اختلاف و تشتت و دوگانگی سوق می داد اکنون در چه شرایطی، ملت شریف و سربلند ایران اسلامی دست و پنجه نرم می کرد و آیا امنیت و عزت کنونی را دارا بود؟! به شکرانه الطاف الهی و عبور از فتنه های گوناگون، ملت بزرگ ایران باری دیگر در راهپیمایی 22 بهمن سال جاری عظمت خویش که ثمره ایمان و اتحاد و بصیرت است به رخ جهانیان کشید و به فضل الهی در حماسه انتخابات هفتم اسفند نیز چه با حضور پرشور و انقلابی اش و چه انتخاب آگاهانه و پُرپیامش، ضربه کاری دیگری را به توطئه ها و نقشه های شوم استکبار به ویژه آمریکای جنایتکار وارد خواهد ساخت.

آنچه پیام روشن راهپیمایی 22 بهمن امسال می باشد، بیان این حقیقت است که رقیبان واقعی در عرصه سیاسی ایران و به ویژه انتخابات پیش روی، انقلابیون واقعی و جبهه مقابل آن است. به نظر می رسد دیگر خط کشی های سیاسی و جناحی رنگ خود را از دست داده است، چه آن که مردم نیز از هویت و جوهره هر جریانی به خوبی اطلاع ندارند و در این عرصه نیز ادعای افراطی و غیرافراطی و تندرو و کندرو مزید بر ابهامات و بلکه سردرگمی در یافتن حقایق می باشد و لذا بهتر است انقلاب و آرمانهای آن ملاک سنجش و انقلابی بودن و غیرانقلابی بودن، مرز تشخیص تلقی گردد. اگر چنین شد پاسخ این سؤال نیز به خوبی روشن خواهد گردید که رقابت بر سر چه چیز باید باشد؟

آیا رقابت برای کسب قدرت و رسیدن به کرسی های زورآزمایی و اصطکاکهای درونی و ایجاد تشنج و تشتت و دوگانگی بین ملت و جامعه و در نهایت جلب رضایت بیگانگان و دشمنان ملت ایران است و یا آن که رقابت برای شایستگی ها و کسب توفیق خدمت خالصانه و بی منت و در نهایت افتخار جان نثاری در راه اسلام و قرآن و ارزشهای ملی و انقلابی و مکتبی مردم عزیز و شریف ایران باید  باشد؟!

به نظر می رسد اگر کانون اصلی رقابت ها، نیازها و ضرورتهای مختلف جامعه و مردم با رعایت اصول و ضوابط مکتبی و ارزشی و آرمانی و قانونی قرار گیرد و هر یک از نامزدهای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در تکاپوی معرفی واقعی خود و برنامه های تدوین شده خویش باشند و هنر و سابقه و تخصص و تعهد انقلابی خود را صادقانه در معرض اطلاع و سپس انتخاب مردم قرار بدهند، بهترین و بلکه واقعی ترین عامل و شیوه شورآفرینی و گرمابخش تنور انتخابات خواهد بود و البته تحول شگرفی نیز در انگیزه ها و لوازم حضور حداکثری و تشویق و ترغیب مردم نیز رقم خواهد خورد.

و البته جامعه انقلابی و ارزشی و با شخصیت و منطقی و با تجربه ایران اسلامی جز این نمی پسندند، چه آن که شأن و منزلت ملت ایران بالاتر از این است که تنها زد و بندهای سیاسی و رقابتهای غیرمتعارف بخواهد اثرگذاری در نوع نگاه و انتخاب آن ها به ویژه در شرایط حساس و سرنوشت ساز داخلی و منطقه ای که در آن قرار گرفته ایم؛ داشته باشد.

*************************

انقلاب اسلامی پدیده‌ای جهانی

آنگاه که در دهه فجر 1357، انقلاب اسلامی به ثمر نشست و طعم شیرین پیروزی را بر کام ملت ایران نشاند، دو نظریه از میان صدها تحلیل و نظریه در افکار و اذهان خطور می کرد تا جایی که برخی سَرخط های اصلی جریانهای سیاسی به تجزیه و تحلیل آن می پرداختند. یکی نظریه حصر و محدودیت انقلاب اسلامی را در محدوده جغرافیای ایران ترسیم می کرد که در واقع جنبش و حرکتی در مقابله با رژیم طاغوتی و دست نشانده پهلوی و تنها برای نجات کشور و ملت از زیر بال ذلت و خواری دوران ستم شاهی بود که با سرنگونی کاخ ظلم و ستم پهلوی و جایگزینی حکومت مردمی جمهوری اسلامی برای تأمین استقلال و آزادی و رفاه عمومی، به نتیجه رسید بدون هیچ توجه و احساس مسؤولیتی نسبت به دیگر ملتها و کشورها حتی امت اسلام تا چه رسد به محرومان و پابرهنگان و مستضعفان عالم. این نظریه را صاحبان اندیشه سکولاریستی و اومانیستی و لیبرالی و نیز جریانهای وابسته به قدرتهای زورگوی شرقی و کمونیستی و یا غربی و نظامات سرمایه داری دنبال می کردند. اینان بدون اعتقاد به استقلال صددرصدی، حتی پیشنهاد حفظ رژیم ستم شاهی را نیز مطرح می نمودند و صرفاً تا سر حد ایجاد زمینه دمکراسی و در اختیار گرفتن کابینه دولتی راضی بودند و در نگاه های عمیق و راهبردی خود نیز چشم به غرب و شرق عالم و قدرتهای پیشرفته و غارتگر و استعمارگر اروپایی دوخته بودند.

و اما نظریه دیگر که تراوش یافته از آرمانهای امام خمینی(ره) و مجاهدات و مقاومتهای مردم متدین و انقلابی ایران در طول دوران مبارزه بود، «تجلی اندیشه توحیدی و الهی انقلاب در فضای گیتی» بود.

از این منظر انقلاب یک پدیده محصور به چهار دیواری جغرافیای سرزمین ایران نبوده و نیست بلکه جریان عمیق و اندیشه زلال و منطق مستحکم و اقناع کننده ای می باشد که افکار و اندیشه ها و دلهای تشنه عدالت و پاکی و امنیت و آزادگی را در تمامی عالم تحت تأثیر قرار داده است.

انقلاب اسلامی به سان شعاع خورشیدی می ماند که وقتی طلوع  کرد، تمام دنیا و حیات بشر را از شرق و غرب عالم متوجه خود ساخت زیرا جوهره و فلز انقلاب اسلامی، بین المللی و جهانی بوده است و لذا با پشتوانه نصرت الهی در ابعاد گوناگون، موج آفرین گردید و وعده حضرت امام مبنی بر صدور انقلاب به اقصی نقاط جهان را متجلی ساخت.

از صبحگاه پیروزی انقلاب، گروه های مختلف جهادی که در فلسطین و قدس شریف با اسرائیل غاصب در نبرد بودند و بلکه همه مبارزان و مجاهدان راستین و مستضعفان در حوزه جهان اسلام و بلکه کل جهان، قبله گاهشان ایران و امام گردید. امام مهم ترین هنرش این بود که با توکل به  خدا و ایمان عمیق به نصرت الهی و شجاعت هرچه تمام، با اصرار بر شریعت و دین، ضمن این که بزرگ ترین قدرت وابسته منطقه را ناباورانه ساقط کرد، خط بطلانی بر تئوری شوم «دین افیون توده هاست» کشید و ثابت کرد که دین نجات بخش و احیاکننده ملتهای مظلوم و توده های تحت ستم است. این شد که با الگوگیری از ملت مجاهد و مقاوم ایران اسلامی، هسته هایی همانند حزب الله و حماس شکل گرفت و موج عظیمی در برابر اسرائیل این غده سرطانی و مسأله اول جهان اسلام به وجود آمد. حقیقتی که موج بیداری و مقاومت اسلامی را علیه توطئه های مرموز استکبار در میان توده های مردم مسلمان اعم از شیعه و سنی به وجود آورد و می رود تا به فضل الهی با برملاسازی توطئه ها و فتنه های سران استکبار به ویژه آمریکا، بستر گیتی را برای قیام و دولت آخر فراهم سازد. امروز به برکت انقلاب اسلامی که انقلابی فرهنگی در حوزه فکر و اندیشه آحاد مردمانی است که در عطش معنویت و امنیت و عدالت می سوزند، صدها حوزه علمیه و دانشکده اسلامی در بیش از یکصد کشور جهان تأسیس و با پشتوانه آموزه های مکتب وحی و تحت سایه اسلام ناب محمدی(ص) و سیره اهل بیت طاهرینش(ع) به امر آموزش و تعلیم معارف حقه اسلامی اشتغال دارند و چه بسا همین موفقیت است که دشمنان اسلام را در ایجاد آتش فتنه ای واداشته است تا در سرزمینهای اسلامی و به پشتوانه ثروت مسلمانان در قالب جنگی نیابتی، مسلمان کشی را دایر نمایند تا با عملکرد وحشیانه جریانهای تکفیری و داعش، ضمن نشان دادن چهره کریه و زشتی از اسلام و مسلمانان، در منطقه و جهان اسلام نیز با ترویج تروریزم به  دست خود مسلمانان، امنیت را که اساسی ترین عنصر رشد و تعالی و پیشرفت است، از بین ببرند و زمینه را برای تأمین امنیت اسرائیل این دشمن درجه یک مسلمانان فراهم سازند. به راستی از نزاعهای قومی و مذهبی و اختلافات فی مابین مسلمانان به ویژه جنگ شیعه و سنی که فرمان اصلی آن در دست سران استکبار است، چه کسانی جز آمریکا و اسرائیل و عوامل نفوذی و وابسته منطقه ای آن ها سود می برند؟ هرچند عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد، فتنه های دشمنان باعث هرچه بیدارتر شدن مسلمانان و انسجام و وحدت بیشتر آنان خواهد گردید. ان شاءالله .


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

سوریه از ایران درخواست کمک پدافند هوایی کند، تمام‌قد کمک می‌کنیم  جدید

امیر اسماعیلی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه هرگونه حضور در خاک سوریه بدون هماهنگی با دولت این کشور شکست به بار می‌آورد، گفت: دولت سوریه از ایران در زمینه پدافندی کمک‌ درخواست کند، تمام‌قد به آنان کمک می‌کنیم.

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، درباره ادعای دولت عربستان برای اعزام نیروی زمینی به شمال سوریه، گفت: سوریه یک کشور بزرگ و اسلامی و صاحب دولت رسمی و ملتی غیور است که بیش از پنج سال است با تروریست‌ها مبارزه می‌کند و حضوری که بدون هماهنگی با دولت این کشور باشد، جز شکست و افتضاح چیزی به بار نمی‌آورد.

وی افزود: کسی که نیت خیری را اعلام می‌کند باید با عملش آن را ثابت کند و حضوری که بدون هماهنگی باشد نیت خیری ندارد و این حضور، حضوری باافتخار نخواهد بود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به اینکه لازمه کشورها برای خارج شدن از انزوا زیر پا گذاشتن حقوق حقه یک ملت نیست، تصریح کرد: عربستان به‌جای فکر کردن به حضور در سوریه و دخالت در امور آن کشور، باید به فکر این باشد که در یمن خونریزی و کودک‌کشی نکند.

امیر اسماعیلی درباره پاسخ ایران به این‌گونه تهدیدات علیه نظام سوریه، گفت: اقدامات ایران همان‌طور که فرمانده معظم کل قوا فرمودند مستشاری است و هر جا دولت سوریه از ایران در زمینه پدافندی کمک‌ درخواست کند، تمام‌قد به آنان کمک می‌کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) درباره تهدید حرمین شریفین کربلا و نجف، گفت: حرمین شریفین خط قرمز ماست و دفاع از آن وظیفه شرعی مسلمانان است.

انتهای پیام/*


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  

عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا یعنی نفوذ/ نفوذ فکری خطرناک‌ترین نوع نفوذ است  جدید

اسداللهی

اسداللهی با بیان اینکه اگر برجام روابط ایران و آمریکا را به‌سمت عادی‌سازی ببرد نفوذ اتفاق افتاده است، گفت: نفوذ فکری خطرناک‌ترین نوع نفوذ است.

گروه سیاسی  خبرگزاری تسنیم  ــ پرونده ویژه "نفوذ" ــ  رسول بابازاده و عباس کلاهدوز: "نفوذ" کلیدواژه‌‌ای است که از گذشته تاکنون در ادبیات سیاسی کشورمان وجود داشته، اما این روز‌ها بار معنایی متفاوت‌تری به خود گرفته است. رهبر معظم انقلاب اسلامی اگرچه در سالیان گذشته بارها نسبت به مسئله "نفوذ" و "رخنه" دشمن در ابعاد گوناگون هشدار داده‌اند، اما از دوران ماقبل برجام و به‌ویژه پسابرجام و در آستانه انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هشدارهای معظم‌له در این زمینه بیشتر شده تا جایی که ایشان خود به تبیین ابعاد و اشکال مختلف موضوع "نفوذ" پرداختند. ایشان در این زمینه می‌فرمایند: "به‌نظر من مسئله بعد از برجام از مسئله برجام مهم‌تر است... آنها در  اظهاراتشان حرف‌هایی می‌زنند که به‌کلی خارج از مقوله هسته‌ای و مانند این حرف‌ها است ... از جمله حرف‌هایی که می‌زنند و ما را حساس می‌کند این است که می‌گویند برجام فرصت‌هایی را ــ هم در داخل ایران و هم در بیرون از ایران و در منطقه در اختیار آمریکا ــ قرار داده است."و یا در سخنان دیگری تأکید می‌کنند: "نیت آن‌ها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور." اهمیت موضوع "نفوذ" ما را بر آن داشت تا برای بررسی و تحلیل این موضوع با دکتر مسعود اسداللهی پژوهشگر و کارشناس مسائل غرب آسیا به گفتگو بنشینیم.

دکتر اسداللهی کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و استاد دانشگاه، سال‌هاست وقت خود را به پژوهش و تحقیق درباره تحولات منطقه و بخصوص لبنان اختصاص داده است. وی که به تازگی پس از چند سال زندگی در لبنان به کشور بازگشته به واسطه حضور چند ساله در این کشور مهم عربی، تسلط خوبی به اوضاع و احوال منطقه پر آشوب و بحرانی غرب آسیا دارد. او چند سال پیش نیز، کتاب «از مقاومت تا پیروزی» را درباره زمینه‌ها، مقدمات و تاریخچه تشکیل حزب‌الله لبنان به رشته تحریر درآورد.

** نفوذ کشورهای غربی در ایران با پیمان ترکمانچای گسترش یافت/عهدنامه ترکمانچای نفوذ را در ایران ساختارمند و نهادینه کرد

* تسنیم: با توجه به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری درباره بحث "نفوذ" لطفا بفرمایید تعریف شما از این کلمه چیست و مبدا تاریخی "نفوذ" در ایران چه زمانی است؟

- اسداللهی: اگر بخواهیم مبدا تاریخی برای نفوذ  در ایران به معنای معاصر آن ارائه کنیم، باید گفت از اوایل دوره قاجار به خصوص بعد از پیمان ترکمانچای، نفوذ کشورهای غربی به ویژه انگلیس در ایران گسترش یافت. پس از این پیمان که میان ایران و روسیه در 30 اسفند 1206 (21 فوریه 1828) منعقد شد اتفاقاتی رخ داد که نه تنها بحث نفوذ در ایران به وجود آمد بلکه این بحث در ایران ساختارمند و نهادینه شد. در این عهد‌نامه (ترکمانچای)بندی وجود دارد که طبق آن در مقابل امتیازاتی که پادشاهان قاجار به ویژه عباس میرزا به روس‌ها داده بوند، روس‌ها باید از ادامه سلطنت شاهان قاجار از فرزندان عباس میرزا حمایت می‌کردند که بر همین اساس پادشاه ایران به صورت رسمی از کشوری خارجی کمک گرفت، این اقدام وی هسته اصلی حکومت ایران را روسی می‌کرد. در این دوران تاریخی هندوستان همسایه ایران و مستعمره انگلیس بود، انگلیسی‌ها پس از امضای معاهده ترکمانچای برای ممانعت از سیطره و نفوذ روس‌ها در ایران با نفوذ در میان دولتمردان ایران وضعیتی پیش آوردند که هسته اصلی دربار روسی و درباریان انگلیسی بودند که بیشترین تاثیرات بر روی نخست‌وزیرانی که در این دوران بر سرکار می‌آمدند دیده می‌شود که مهم‌ترین تحول در این مقطع زمانی قتل امیرکبیر به دستور میرزا آقاخان نوری  است.

این ترکیب رقابتی روسیه و انگلیس در ایران از امضای قرارداد ترکمانچای تا پایان دوران قاجار و به طور دقیق‌تر تا انقلاب بلشویکی در سال 1917 در روسیه ادامه داشت و ایران به سه قسمت شمال که منطقه نفوذ روس‌ها، جنوب که منطقه حوزه نفوذ انگلیسی‌ها و منطقه حائل تقسیم شده بود. وضعیت به گونه‌ای اسف‌بار بود که ناصرالدین شاه یک روز از این شرایط عصبانی می‌شود و می‌گوید مرده‌شور این سلطنت را ببرد، می‌خواهم برای بازدید به شمال کشور بروم انگلیسی‌ها اعتراض می‌کنند، می‌خواهم بروم اصفهان روس‌ها اعتراض می‌کنند مانده‌ام تهران و نمی‌توانم از جایم تکان بخورم. در این شرایط عملا استقلالی برای کشور باقی نمانده بود. در شرایطی که ایران مستعمره نشده بود اما برخلاف کشورهای که این اتفاق برایشان افتاده بود، از مضرات و مزایای این بحث بهره‌مند شده بودند اما تنها مضرات آن شامل ایران شد.

تقابل روسیه و انگلیس در ایران باعث شد، انگلیسی‌ها سیاست تضعیف حکومت مرکزی با تقویت خان‌ها و عشایر را در پیش گیرند تا ایران را به کشوری ملوک الطوایفی تبدیل کنند. به طور مثال شیخ خزل در خوزستان، پدر اسدالله علم در خراسان با کمک انگلیسی‌ها به فئودال‌های بزرگی تبدیل شدند که کمک‌های مالی و تسلیحاتی از آنها دریافت می‌کردند. این اقدام انگلیسی‌ها منجر به این شد که پادشاهان قاجار در اواخر دوران سلطنت خود سیطره‌ای بر کشور نداشته باشند و هرج و مرج ایران را فراگیرد. تا اینکه بحث مشروطه به میان آمد که در لوای آن مردم می‌خواستند قانون اساسی در کشور حکم فرما شود و شاه در امور حکومتی دخالتی نداشته باشد و مقام او تنها سلطنت باشد و با برگزاری انتخابات، مجلس در کشور شکل بگیرد. در این میان روس‌ها  با انقلاب مشروطه به دلیل اینکه ضد پادشاه بود به شدت مخالف می‌کردند اما انگلیسی‌ها موضعی متفاوت داشتند و چون می‌خواستند انقلاب را به سمتی که خودشان می‌خواهند هدایت کنند بنابراین مخالفتی با انقلاب مشروطه نداشتند که در همین راستا نسل اول روشنفکرانی که در غرب تحصیل کرده بودند یا با انگلیسی‌ها در ارتباط بودند را وارد انقلاب مشروطه کردند و با این اقدامات تا حدود زیادی به مقاصد خود رسیدند.

** مقاطع تاریخی نفوذ در ایران

پس از انقلاب بلشویکی در روسیه و فروپاشی رژیم تزاری در این کشور و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی دوره جدیدی از نفوذ در ایران آغاز شد. تقسیم‌بندی تاریخی نفوذ در ایران؛ از قراداد ترکمانچای تا انقلاب بلشویکی صحنه رقابت انگلیس و روس‌ها و پس از انقلاب بلشویکی ایران صحنه نفوذ انحصاری انگلیسی‌ها تا شهریور 1320 است و از این تاریخ به بعد و با آغاز جنگ جهانی دوم آمریکایی‌ها نیز نیروهای خود را وارد ایران می‌کنند که صحنه رقابت بین انگلیس و آمریکا شکل می‌گیرد، در این زمان کودتای 28 مرداد نیز شکل می‌گیرد که وضعیت به گونه‌ای پیش می‌رود که آمریکایی‌ها نفوذ خود را گسترش می‌دهند و پس از 15 خرداد حتی انگلیسی‌ها نیز دنباله‌رو آمریکایی‌ها می‌شوند.

پس از انقلاب بلشویکی، روس‌ها نفوذ خود را در ایران از دست دادند و انگلیسی‌ها سیاست سنتی خود برای تضعیف دولت مرکزی را نیز تغییر دادند و به حمایت از دولت رضاخان پرداختند تا با قدرتمند شدن دولت مرکزی سدی در برابر شوروی کمونیستی ایجاد شود که در همین زمان رضاخان اقداماتی که در سرکوب فئودال‌ها و عشایر را که با حمایت انگلیسی‌ها انجام داده بود را به نام خود تمام کرد. انگلیسی‌ها برای رسیدن به اهداف خود افراد روشنفکر را به همکاری با رضاه شاه ترغیب کرند که نمونه‌اش فروغی بود که نخست وزیر شد و دولت امروزی و مدرن با وزارت‌خانه‌های متعدد را شکل داد و اصلاحاتی را هرچند مثبت در چارچوب تقویت رضاخان  انجام داد. به طور مثال در جریان احداث خط‌آهن در ایران اگر مسیر را بررسی کنید متوجه می‌شوید این خط راه‌آهن برای خدمت به ایران ساخته نشده است چون مسیر آن از خرمشهر تا بندر شاهی آن زمان که قائمشهر فعلی است طراحی و اجرا شد، اگر یک ایرانی بخواهد خط‌آهنی احداث کند سعی می‌کند شاه‌راه‌های اصلی را از این طریق به یکدیگر وصل کند به طور مثال از بندرعباس تا تهران مسیری است که می‌توان به سهولت کالا‌ها را جابه جا کرد که در همین راستا پس از پیروزی انقلاب اسلامی بندر شهید رجایی در بندر عباس احداث شد و نه اینکه برای جابه‌جایی‌ها ابتدا کالا با طی مسافتی هزار کیلومتری به خرمشهر منتقل شود و پس از آن از اروندرودی که محل مناقشه ایران و عراق است عبور کند که دقیقا پس از آغاز جنگ تحمیلی نیز راه‌آهن ایران از کار افتاد.

* تسنیم: چرا خط‌ راه آهن در مسیری ساخته شد که باعث پیشرفت کشور نمی‌شد؟

- اسداللهی: پیش‌بینی انگلیسی‌ها این بود که شوروی کمونیستی در آینده نزدیک خطری جدی برای آنها خواهد بود که بر همین اساس باید خط‌ راه آهنی ساخته شود که از طریق آن اقدامات لجستیکی و پشتیبانی به نیروهای خود از طریق این خط‌‌آهن انجام شود هرچند بعدها در جنگ جهانی دوم از این خط‌آهن در جهت کمک به شوروی استفاده شد. یا به طور مثال در جریان  ساخت پالایشگاه نفت در جزیره آبادان اگر به دقت بررسی کنید پالایشگاه با دیدی استراتژیکی در نقطه صفرمرزی ساخته شد تا اگر انگلیسی‌ها با ایران به مشکل برخوردند با یک خمپاره پالایشگاه را از کار بیندازند که در ابتدای جنگ تحمیلی این اتفاق رخ داد.

بحث نفوذ در ایران زمان رضاخان را می‌توان در سال 1312 و در جریان قراداد نفتی دارسی بار دیگر مشاهده کرد، پس از لغو امتیاز نفتی که به دارسی داده شده بود، تقی‌زاده وزیر نفت مامور مذاکره با شرکت انگلیسی برای بازنگری در این قرارداد شد اما پس از به بن‌بست رسیدن این مداکرات مقرر شد نمایندگان انگلیسی ملاقات خصوصی با رضاشاه داشته باشند، پس انجام  این ملاقات، رضاه شاه به تقی‌زاده می‌گوید تحت هر شرایطی با درخواست‌های طرف انگلیسی موافقت کند که قرارداد تا 40سال دیگر با شرایطی بدتر از گذشته تا سال 1372شمسی تمدید شد اما پس از امضا قرارداد دارسی رضاخان که خود را تحقیر شده می‌دانست گرایشات خود را به سمت هیتلر که هم‌زمان با انعقاد قرار داد دارسی، در آلمان به قدرت رسیده بود، تغییر داد. و با این بهانه که هیتلر نژاد آریایی دارد تعداد زیادی از مستشاران آلمانی را در صنایع مختلف کشور به کار گمارد. در این زمان انگلیسی‌ها موضعی در برابر اقدامات رضاخان اتخاذ نکردند چون در ابتدا غربی‌ها راجع به هیتلر نظر مثبت داشتند و اعتقادشان این بود که او می‌تواند در برابر استالین بایستد و حتی به او کمک‌هایی داشتند اما زمانی که جنگ جهانی دوم شروع شد هیتلر به انگلیس و فرانسه حمله کرد.

در جنگ جهانی دوم رضا شاه سعی داشت با چرخش به سمت آلمان‌ها از هیتلرحمایت کند اما به دلیل اینکه بدنه حکومتی انگلیسی بود دچار چالشی بزرگ شده بود، زمانی که جنگ جهانی دوم آغاز شد رضا شاه با کابینه خود جلسه‌ای را برگزار و به وزرا گفت که روی کاغذ برنده جنگ را مشخص کنند که تمامی وزرا به جز متین دفتری وزیر دادگستری که آلمان را پیروز جنگ می‌دانست، انگلستان را پیروز جنگ نوشتند و پس از آن که رضاشاه برگه‌های نوشته شده را خواند به دفتری گفت تو از فردا نخست‌وزیر هستی، انگلیسی‌ها پس از اقدامات رضاشاه که احساس خطر کرده بودند درصدد برخورد با وی برآمدند و در عین حال انگلیسی‌ها می‌دانستند که محمدرضا پسر رضا شاه رابط بین او و سفارت آلمان است و اخبار  از طریق او به سفارت آلمان و بالعکس مخابره می‌شود، تا اینکه در جنگ جهانی دوم  بحث حمله به شوروی پیش آمد که رضاشاه اعلام کرد ایران در این جنگ بی‌طرف است و اجازه نخواهد داد از خاک کشورش برای کمک به شوروی استفاده شود.

تصور رضا شاه بر این بود که هیتلر پیروز جنگ خواهد بود و در آینده‌ای نزدیک ایران و آلمان با هم متحد می‌شوند در این میان  انگلیس و شوری بارها به شاه ایران اخطارهایی مبنی بر اینکه آلمانی‌هایی که در خاک ایران به عنوان مستشار  فعالیت می‌کنند جاسوس هستند، داده بودند اما رضا شاه می‌گفت که آنها جاسوس نیستند و مستشار و کارشناس هستند که روی پروژه‌های عمرانی کشور فعالیت می‌کنند. این اخطارها در نهایت بهانه‌ای برای حمله روس‌ها و انگلیسی‌ها به ایران شد و مثل آب خوردن ارتش رضا شاه که تبلیغات وسیعی بر روی آن انجام می‌شد مثل برگ خزان ریخت و کشور اشغال شد.

* تسنیم: انگلیسی‌ها برای پس از رضاشاه طرحی داشتند؟

- اسداللهی: بله، انگلیسی‌ها قبل از آغاز حمله  و سرنگونی رضا شاه دو ایده را دنبال می‌کردند، یک ایده‌شان این بود که رژیم را در ایران جمهوری کنند که  فروغی و دیگران به انگلیسی‌ها گفتند که در ایران جمهوری موفق نمی‌شود. ایده دوم انگلیسی‌ها تغییر نکردن رژیم پادشاهی و احیاء پادشاهی قاجار از طریق پسر احمد شاه بود، اما با بررسی انگلیسی‌ها مشخص شد پسر احمد شاه افسر نیروی دریایی این کشور شده و نمی‌تواند حتی فارسی صحبت کند و این ایده نیز موفق نبود در این زمان بار دیگر فروغی ایفای نقش کرد و به انگلیسی‌ها گفت اجازه دهید سلطنت در خاندان پهلوی با گماردن محمدرضا شاه به پادشاهی باقی بماند چون این فرد، فردی ترسو و بی‌عرضه است که برای شما خطری نخواهد داشت که با این پیشنهاد فروغی موافقت شد و رضا شاه که برخی او را قهرمان ملی می‌دانند و راجع به وی سریال و مستند می‌سازند تنها با بیانیه‌ای ساده و به بهانه خستگی و بدون حمایت مردم از قدرت کناره‌گیری می‌کند و محمدرضا جانشین وی می شود.

** اقدامات فروغی در چارچوب فرهنگ غربی خطرناک‌ترین نوع نفوذ بود/نفوذ فکری خطرناک‌ترین نوع نفوذ است

* تسنیم: پس در برکناری رضا شاه و انتخاب محمدرضا، عامل نفوذی به مانند فروغی نقش خود را به خوبی ایفا کرد؟

- اسداللهی: اگر نظرات فروغی را بررسی کنید او فردی باسواد و شخصیتی  مردم‌دار بود که کارهای اساسی مهمی در فرهنگ ایران در چارچوب فرهنگ غربی انجام داد و این خطرناک‌تر از اقدامات جاسوسی برای کشور است، ممکن است جاسوس لو برود اما اگر نفوذ و رسوخ در فکر انجام شود و فرد به خدمت شما درآید این وضعیت برای کشور مقابل  خطرناک است و نمی‌شود با آن مبارزه کرد. اگر کارهای فروغی را در ایران لیست کنید. برخی از اقدامات وی  فوق‌العاده ارزشمند بوده است به طور مثال تدوین تاریخ هجری شمسی که اعراب  نتوانستند چنین کاری را انجام دهند که از اقدامات مثبت وی است، که ذاتش جاسوسی نبود ولی انگلیسی‌ها او را قانع کردند که سیستم انگلیس یک سیستم مطلوب است و ایران باید برای پیشرفت از آن الگوبرداری کند و اگر انگلیس در ایران نفوذ داشته باشد منجر به  ترقی کشور می‌شود و یا از اقدامات دیگر فروغی ساخت جایگاه  و بارگاه برای سعدی، حافظ و عطار است.

* تسنیم: پس از چرخش قدرت در ایران و پادشاهی محمدرضا شاه وضعیت نفوذ در ایران چگونه شد؟

- اسداللهی: ابتدای پادشاهی محمدرضا همراه با جنگ جهانی دوم بود که منجر به ورود آمریکایی‌ها به کشور شد، آمریکایی‌ها اگرچه از پایان دوران قاجار در ایران نفوذ اندکی داشتند اما با آغاز حکومت محمدرضا با بهانه‌ مستشاری حضور پررنگ‌تری در ایران پیدا کردند اما در این مقطع زمانی مرحله‌ای شروع شد که آمریکایی‌ها در حاشیه، نفوذ خود را نسبت به انگلیسی‌ها بیشتر کردند تا اینکه جریان ملی شدن نفت به میان آمد و انگلیسی‌ها در اشتباهی فاحش رابطه دیپلماتیک خود با ایران را قطع و سفارت خود را به حالت تعطیل درآوردند و پس از آن به دلیل اینکه در ایران سفارتخانه نداشتند مجبور بودند برای رتق و فتق امورشان به آمریکایی‌ها متوسل شوند. انگلیسی‌ها برای انجام کودتا در ایران مجبور بودند با آمریکایی‌ها همکاری و کودتای آمریکایی-انگلیسی را طراحی کردند. بعد از کودتای 28 مرداد آمریکایی‌ها بر انگلیسی‌ها که قدرتشان در جهان درحال افول بود پیشی گرفتند اما انگلیسی‌ها با گماردن  افرادی مانند اسدالله اعلم در کنار شاه  هم چنان تاثیرگذار بودند.

** نفوذ و سرانجام جریان ملی شدن نفت/شگرد انگلیسی‌ها در نفوذ پیچیده‌تر و زمان‌بر است

* تسنیم: در آن دوران چه تفاوتی در مکانیزم نفوذ انگلیسی‌ها با نفوذ آمریکایی‌ها وجود داشت؟

- اسداللهی: انگلیسی‌ها پیچیده‌تر و با حوصله‌تر از آمریکایی‌ها عمل می‌کنند. به طور مثال لطیفه‌ای در مقطعی بود مبنی بر اینکه، زمانی که روزولت، چرچیل و استالین برای مذاکرات جنگ جهانی به تهران آمده بودند دور حوض آب پر از ماهی نشسته بودند که ماهی در آن بود، چرچیل می‌گوید که چه کسی از شما  می‌تواند ماهی را بگیرد. استالین پیش قدم می‌شود و به داخل حوض می‌رود و هر مقداری که  تلاش می‌کند موفق نمی‌شود. روزولت نیز با شلیک تیر نمی‌تواند ماهی صید کند، اما چرچیل با قاشق شروع به خالی کردن  آب حوض می‌کند و می‌گوید این فرایند طولانی است  ولی نتیجه قطعی دارد.

شگرد انگلیسی‌ها اینگونه است که اگر  داخل کشوری اختلاف نظری میان دو گروه یا جریان وجود داشته باشد در دو جناح نفوذ می‌کنند. یعنی شخصی را با برند آن جناح و با همان تیپ و  با همان شعارها وارد آن جناج می‌کنند و تلاش می‌کنند تا شکاف‌ها را عمیق‌تر کنند. به طور مثال در نهضت ملی شدن نفت، مصدق و کاشانی با  شعار ملی شدن نفت کنار یکدیگر قرار گرفتند اما انگلیسی‌ها که  با مصدق و تز ملی شدن نفت مخالف بودند، با گماردن افراد نفوذی در کنار آیت‌الله کاشانی و  مصدق تلاش کردند میان این دو اختلافاتی را به وجود آورند تا اینکه قیام 30 تیر در سال 1331 اتفاق افتاد و چون مصدق و کاشانی با هم بودند این قیام به پیروزی رسید و شاه شکست خورد و عقب نشست، اما  13 ماه بعد اتفاقات  28 مرداد رخ داد و دیگر  فردی به خیابان نیامد گویا 50 سال از 30 تیر 31 گذشته بود که این اتفاق افتاد، دلیل آن هم شکاف‌های عمیقی بود که از طریق افراد نفوذی میان گروه‌ها در کشور ایجاد شده  بود. به طور مثال مظفر بقایی یکی از  چهره‌های مرموز تاریخ  که بعد از انقلاب دستگیر شد در اسنادی که از خانه وی در خیابان ایران حوالی مجلس شورای اسلامی کشف شد، مشخص شد با نفوذ در میان اطرافیان کاشانی ضد مصدق تبلیغاتی انجام ‌می‌داد و حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی او با احمد کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی علیه نظام اطلاعیه‌ای  صادر کردند که منجر به دستگیری آنها شد و مظفر بقایی در زندان بر اثر بیماری سفلیس(بیماری جنسی) جان داد.

* تسنیم: عملکرد توده‌ای‌ها در جریان ملی شدن صنعت نفت چگونه بود؟

- اسداللهی: حزب توده جنبشی با  شعار ضد آمریکایی و ضد امپریالیستی به راه انداخته بود اما در جریان ملی شدن صنعت نفت به جای اینکه در کنار مصدق باشند روبروی او قرار گرفتند و در جهت خواسته‌های انگلیسی‌ها گام بر‌داشتند. انگلیسیها در جریان ملی شدن صنعت نفت  ابتدا  به آمریکایی‌ها پیشنهاد کودتا دادند که با مخالفت  آیزن هاور روبه‌رو شدند، چون آمریکایی‌ها هم راغب بودند که انگلیسی‌ها از صنایع نفت ایران بیرون بروند. انگلیسی‌ها برای ثابت نگه داشتن جای پای خود در صنایع نفت ایران با حمایت از حزب توده و نفوذ در آن، این جریان را به خطری برای تشکیل دولتی کمونیستی در ایران تبدیل کردند که به ضرر آمریکایی‌ها تمام شود.

* تسنیم: رهبر معظم انقلاب بارها بحث نفوذ آمریکا و هم‌پیمانان این کشور در منطقه را مطرح کرده‌اند، به طور مثال ایشان فرمودند: در منطقه  می‌خواهند نفوذ ایجاد کنند حضوری برای خودشان دست و پا کنند و اهدافشان را در منطقه دنبال کنند ما به حول قوه الهی تا آنجایی که بتوانیم نخواهیم گذاشت این اتفاق بیافتد امروز آمریکا آبروی گذشته را در منطقه ندارد و می‌خواهد این را بازسازی کند و در کشورمان هم قصدش همین است. با توجه به این موضوع، وضعیت نفوذ آمریکای‌ها و انگلیسی‌ها را در منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- اسداللهی: نفوذ آمریکا و انگلیس در منطقه قدمت طولانی دارد، برخی از کشورهای منطقه با حمایت انگلیسی‌ها که تحت قیمومت آنها بودند به استقلال رسیدند(کویت، قطر و بحرین) که در سال‌های بعدی مورد مناقشاتی نیز قرار گرفتند، به طور مثال کویت که بخشی از خاک عراق بود با حمایت انگلیسی‌ها مستقل شد و بعدها صدام با استدلال تاریخی به این کشور حمله‌ور شد تا کویت را به عنوان استان نوزدهم عراق ضمیمه خاک خود کند، یا اینکه انگلیسی‌ها معتقد به ایجاد کشورهای میکروسکوپی در منطقه بودند تا به بهانه تامین امنیت آنها جای پایی برای خود در منطقه درست کنند و یا اینکه آمریکایی‌ها با نفوذ میان اعراب منطقه و دیکته کردن مشق ایران هراسی به آنها شورای همکاری خلیج فارس را ایجاد کردند و جای پای خود را با احداث پایگاه‌های نظامی در کشورهایی مانند بحرین و قطر محکم کردند.

** دانشگاه آمریکایی بیروت وسیله‌ای برای نفوذ در منطقه/آمریکایی‌ها پایه‌های نفوذ خود را در فکر دانشجویان و تحصیلکردگان استوار می‌کنند

به طور مثال در بیروت یک دانشگاه آمریکایی در سال 1856 میلادی تأسیس شد و امروز این دانشگاه  به مرکز نخبه‌پروری برای جهان عرب تبدیل شده است، شیعه و سنی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و حتی افتخار می‌کنند که در این دانشگاه  درس خوانده‌اند، حتی چهره‌های شاخصی مانند امیرعباس هویدا نخست وزیرسابق، پروفسور حسابی و ... از ایران نیز در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. حال آنکه ایران در لبنان دانشگاه آزاد تاسیس کرده که خجالت می‌کشیم از جلوی آن عبور کنیم و بعد هم نام آن را گذاشته‌ایم آزاد اسلامی و تنها چیزی که در آن نیست اسلام است، آمریکایی‌ها اینگونه نفوذ خود را در منطقه گسترش می‌دهند. ریگان رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌گفت دانشگاه‌هایمان آنقدر قدرتمند است که شخصی از یک درب آن کمونیست وارد  و از یک درب  دیگر کاپیتالیست‌ بیرون می‌رود، یعنی اینکه آنها پایه‌های  نفوذ خود را در فکر دانشجویان و تحصیلکردگان استوار می‌کنند.

* تسنیم: بنابراین می‌توان گفت که آمریکایی‌ها از این طریق در منطقه نفوذ کرده‌اند؟

- اسداللهی: بله، ببینید در ابتدا فقط یک دانشگاه آمریکایی در بیروت بود اما امروز در قاهره، قطر، کویت، ترکیه و باکو دانشگاه آمریکایی تاسیس شده است و از این طریق مراکز نخبگان در دست آمریکایی‌ها قرار دارد و شخصی بدون اینکه خودش بداند می‌رود آنجا درس می‌خواند و اصطلاحات آنها را یاد می‌گیرد و تحت تاثیر افکار آنها قرار می‌گیرد.

* تسنیم: نمونه دیگر نفوذ در منطقه تشکیل فراماسونری بود....

- اسداللهی: بله، فراماسونری از ابزارهای قوی نفوذ نه تنها در ایران بلکه در کل منطقه بود. چون در ابتدا مردم نمی‌دانستند فراماسونری چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند و با شعار جذاب برابری و آزادی  هم تشکیل شده بود، حتی برخی از چهره‌های مطرحی همچون سیدجمال الدین اسدآبادی و سید هادی نجم آبادی به این گروه پیوستند اما پس از آنکه با طرز تفکر آنها آشنا شدند از این گروه جدا شدند.

** نقش شبکه‌های اجتماعی در پروژه نفوذ دشمن

* تسنیم: شبکه‌های اجتماعی چه میزان در پروژه نفوذ دشمن نقش دارند؟

- اسداللهی: شبکه‌های اجتماعی امروز محل شایعه‌پراکنی، دروغ‌گویی و رواج خرافه پرستی شده‌اند که نمی‌توان با آن مقابل کرد که دقیقا پروژه فتنه شیعه و سنی که فتنه آن در منطقه وحشتناک است، از طریق همین ابزارهای نفوذ گسترش می‌یابد. 

**‌عادی سازی روابط ایران و آمریکا به وسیله برجام یعنی نفوذ

* تسنیم: با توجه به توضیحاتی که ارائه کردید نسبت برجام با نفوذ چیست؟ آیا برجام خود نفوذ است یا شرایط را برای نفوذ آماده می‌کند؟

- اسداللهی: اگر برجام روابط ایران و آمریکا را به سمت عادی‌سازی ببرد نفوذ اتفاق افتاده است. برجام یک قرارداد هسته‌ای است که ایران و کشورهای غربی تعهداتی را در آن پذیرفته‌اند و باید آن را انجام دهند نه اینکه با برجام دشمنی با آمریکا تمام شود و علاوه بر همکاری در برنامه‌های هسته‌ای در برنامه منطقه‌ای به مانند سوریه و عراق نیز همکاری‌هایی صورت گیرد.

* تسنیم: برخی‌ها مذاکرات هسته‌ای را شروعی بر عادی سازی روابط ایران و آمریکا در سایر موضوعات و نهایتا عادی سازی روابط این دو کشور و بازگشایی سفارت آمریکا در ایران می‌دانند، نظر شما در این باره  چیست؟

- اسداللهی: در هیچ شرایطی نباید بگذاریم سفارت آمریکا در ایران باز شود. امروز مشکل  آمریکایی‌ها در ایران همان مشکل انگلیسی‌های زمان کودتای 28 مرداد است و  مجبور هستند برای دریافت اطلاعات به کانادا، سوئیس، اتریش و امثال آن متوسل شوند که تاکنون فایده چندانی برای آنها نداشته است.

انتهای پیام/


اولین دیدگاه را شما بگذارید

  


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ