سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آیا تلاش آمریکا برای نفوذ د

این گزارش به بررسی این موضوع می‌پردازد که دستگیری یک شبکه جاسوسی در ایران که در پوشش مسائل محیط زیست فعالیت می‌کرد، طبق آنچه در رسانه‌های غربی مطرح شد توهم توطئه است یا یک نگرانی موثق برآمده از نگرانی‌های واقعی است.

  • 13 اسفند 1396 - 16:06 
  • بین الملل 
  • اروپا 
  • سیاست خارجی 
  • نظرات  
  •  
آیا تلاش «سیا» برای نفوذ در جنبش‌های محیط‌زیست ایران توهم توطئه است؟

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ــ پس از انتشار خبر دستگیری یک شبکه جاسوسی در  قالب فعالیت زیست‌محیطی توسط یکی از نهادهای امنیتی کشور در روزهای گذشته و افشای پشت‌پرده آن از سوی دادستان تهران، رسانه‌ها و مقام‌های کشورهای غربی سیاست تشکیک در بیانیه‌های نهادهای امنیتی ایران را در دستور کار قرار دادند. 

سرکوب در پوشش امنیت یا مقابله با نگرانی‌های واقعی؟

به‌عنوان مثال روزنامه گاردین نوشت: «ایران، شواهدی برای این ادعاهای خود ارائه نکرده است؛ این موضوع به نگرانی‌هایی مبنی بر قصد دستگاه‌های امنیتی ایران برای هجمه به گروه‌های حامی حیات وحش دامن می‌زند زیرا بسیاری از اعضای این گروه‌ها، شخصیت‌های دوتابعیتی هستند که در غرب تحصیل کرده‌اند و با گروه‌های بین‌المللی محی زیست ارتباط دارند».

دیگر رسانه‌های غربی هم در گزارش‌های خود امکان جاسوسی از طریق فعالیت‌های محیط زیستی را مورد انتقاد قرار داده ضمن تشکیک در صحت چنین ادعاهایی، تهران را به سرکوب فعالیت‌های مدنی در پوشش نگرانی‌های امنیتی با توهم توطئه متهم کردند.

وبگاه «میدل‌‌ایست‌آی» در مقاله‌ای، اما، نوشته دستگیری‌های اخیر در ایران نیازمند توضیحات ظریف‌تری است که به‌خلاف تفکر رایج میان غربی‌ها، به‌سرعت بر نگرانی‌های دستگاه‌های امنیتی ایران مهر ابطال نمی‌زند.

در این یادداشت آمده است: «اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی غرب در اقدامی تعدی‌جویانه روی دغدغه‌های محیط زیستی برای گردآوری اطلاعات و به بیراهه کشاندن این جنبش‌ها جهت اعمال فشار بر ایران متمرکز شوند، مسئله‌ای نیست که غیرممکن باشد».

نگارنده در بخش دیگری از این یادداشت، با اشاره به اقدام دستگاه‌های ضدجاسوسی ایران در اواخر دهه 1980 در متلاشی کردن شبکه جاسوسی سیا می‌نویسد: «سیا، علی‌رغم شکست‌های دهه 1980، هرگز از هجمه به ایران با روش‌های فعال و مبتکرانه دست نکشیده؛ یک مقاله اخیر در گاردین، شرح مفصلی از تلاش‌های سیا برای به‌دام انداختن و جذب دانشمندان ایرانی در حاشیه همایش‌هایِ علمیِ واقعی و ساختگی ارائه می‌دهد».

اشاره میدل‌ایست‌آی به خبری است که روزنامه گاردین، مهرماه سال جاری درباره  اقدام سیا برای برگزاری همایش‌های جعلی علمی یا نفوذ به همایش‌های واقعی برای کند کردن سرعت برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرده بود.

همایش‌های علمی جعلی سیا برای جاسوسی از ایران

گاردین در آن گزارش که ترجمه کامل آن در سایت ترجمان آمده نوشت: «سیا در برنامه‌ای که بازی فکری شاید جسورانه‌ترین نفوذ به تشکیلات دانشگاهی باشد، مخفیانه میلیون‌ها دلار صرف صحنه‌چینی همایش‌های علمی در سراسر دنیا کرده است. هدفش وسوس? دانشمندان ایرانی به بیرون‌کشاندن آن‌ها از وطن‌شان به جایی بود که بتوان به آن‌ها دسترسی داشت، جایی که افسران اطلاعاتی‌اش بتوانند تک‌به‌تک سراغ‌شان بروند و برای پناهندگی روی آن‌ها فشار بیاورند، به‌بیان دیگر، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا راهی یافته بود تا توسع? برنامه هسته‌ایِ ایران را به‌تأخیر بیندازد: بهره‌گیری از وجه? بین‌المللی تشکیلات دانشگاهی، و گذاشتن یک کلاه بزرگ سر نهادهایی که میزبان همایش‌ها بودند و استادانی که در آن‌ها شرکت و سخنرانی می‌کردند. روح شرکت‌کنندگان همایش هم خبر نداشت که بازیگر نمایشی‌اند که شبیه‌سازی واقعیت است اما از دوردست‌ها صحنه‌چینی شده است. می‌شود بحث کرد که آیا آن مأموریت امنیت ملی می‌تواند گمراه‌سازی این دسته از استادان را توجیه کند یا خیر، اما تردیدی نیست که اکثر دانشگاهیان از اینکه نقش یک ساده‌لوح را در این طرح سیا بازی کرده‌اند برمی‌آشوبند».

اخطاری که اف‌.بی‌.آی. در سال 2011 دربار? همایش‌ها به دانشگاهیان ارسال کرده  سندی است که طرح کلی این سناریو را مشخص می‌کند: «دعوت‌نام? ناخواسته‌ای برای ارسال مقاله به یک همایش بین‌المللی به یک پژوهشگر می‌رسد. او مقاله‌ای می‌فرستد که پذیرفته می‌شود. در همایش، میزبان‌ها یک نسخ? ارائه‌اش را می‌گیرند. میزبان‌ها یک فلش به لپ‌تاپ او وصل می‌کنند و بدون اطلاع او، هرچه فایل و اطلاعات را روی رایانه‌اش باشد دانلود می‌کنند».

بعداً اف.‌بی.‌آی. و سیا بازی ماشین جنگی هم روانه همایش‌ها می‌شوند. یک مأمور سابق اف.‌بی.‌آی. می‌گوید که در دورهمی‌ها در آمریکا، «افسران اطلاعاتی خارجی سعی می‌کنند آمریکایی‌ها را تور کنند؛ ما هم سعی می‌کنیم آن‌ها را تور کنیم». سیا به چند طریق با همایش‌ها ارتباط دارد: افسران خود را به آن‌ها می‌فرستد؛ از طریق شرکت‌های صوری در محدود? واشنگتن میزبان همایش‌ها می‌شود تا مجموعه‌های اطلاعاتی بتوانند چیزی از دریای حکمت دانشگاهی صید کنند؛ و همایش‌های جعلی راه می‌اندازد تا به پناهندگان بالقوه از «کشورهای متخاصم» دست پیدا کند.

سیا همایش‌های آتی در سراسر دنیا را رصد و نمونه‌های جالب را شناسایی می‌کند. فرض کنید یک همایش بین‌المللی در پاکستان دربار? فناوری سانتریفیوژ برگزار می‌شود: سیا مأمور خود را تحت پوشش می‌فرستد، یا استادی را که شاید به آن همایش برود به‌خدمت می‌گیرد تا برایش گزارش بیاورد. اگر خبردار شود که یک دانشمند هسته‌ای ایرانی در همایش شرکت می‌کند، روی او کلید می‌کند تا در نشست سال بعد نیروگیری کند.

نفوذ به محافل علمی، اولین گام فعالیت‌های مخرب آمریکا ــ اسرائیل

میدل‌ایست‌آی نوشته این نوع جاسوسی‌ها بخشی از برنامه گسترده‌تر سیا برای نفوذ در بخش‌های حیاتی جامعه علمی ایران هستند که به صنعت نظامی و هسته‌ای این کشور متصل هستند.

در این گزارش آمده است: «به‌عنوان مثال، ویروس استاکس‌نت که به سانتریفیوژهای مورد استفاده ایران برای غنی‌سازی اورانیوم حمله می‌کردند بعد از تمرکز روی بخش‌های کلیدی جامعه علمی ایران، مشترکاً توسط سازمان اسرائیلی موساد و سیا تولید شد.

علاوه بر آن، عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای ایران ــ که اعتقاد بر این است که عموماً توسط موساد و با کمک سیا انجام شدند ــ در مراحل اولیه با جذب دانشمندان و دانشگاهیان ایران آغاز شد».

میدل‌ایست‌آی نوشته است: «مجموعه گسترده‌ای از گروه‌های مرتبط با ایران، از جمله فعالان محیط زیست، گروه‌های معارض و حتی بخش‌هایی در داخل دولت این کشور، مسائل محیط زیستی را سیاسی کرده‌اند. این موضوع قابل توجه است که مسائل محیط زیست، یکی از دلایل اعتراضاتی دانسته می‌شود که چند ماه پیش در این کشور به‌وقوع پیوست. 

صرف‌نظر از مسائل سیاسی، رد کردن ابعاد اطلاعاتی احتمالی این پرونده به‌صورت ارتجاعی، اقدامی احمقانه خواهد بود. با در نظر گرفتن تمامی جوانب، میز ایران در سازمان سیا که ریاست آن را مایکل دی‌آندرا به‌عهده دارد، شدیداً برای ایجاد وضعیت  ابهام و بی‌ثباتی در ایران فعالیت می‌کند.

با در نظر گرفتن شرایط ژئوپولیتیک فعلی ــ و توسعه اولویت‌های عملیاتی سیا ــ بسیار تعجب‌آور خواهد بود که بخش بسیار پویا و پرتکاپوی محیط زیست در ایران کلاً مورد بی‌توجهی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا قرار گرفته باشد».

انتهای پیام/*ر  محیط‌ زیست ایران توهم توطئه است؟


اولین دیدگاه را شما بگذارید

 آیتالله...       حمله...


طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ